Král terénních vozidel Mercedes-Benz G500 4x4² je mrtev a nástupce v nedohlednu

Král terénních vozidel Mercedes-Benz G500 4x4² je mrtev a nástupce v nedohlednu
Autor fotografie: Daimler|Popisek: G500 4x42
25 / 11 / 2017, 08:00

Jedovatě zelená legenda původem ze Štýrského Hradce s označením G 500 4x4² a schopností projet metrem vody a na německé dálnici svištět rychlostí 210 km/h opouští automobilový svět. Poslední objednávky jsou uzavřeny a nový stroj si již nikdo neobjedná. V Saúdské Arábii musí ronit šejci krokodýlí slzy...

Zrod Mercedesu G sahá do roku 1972, kdy íránský šáh objednal 20 000 vozů pro svou armádu. Šáha smetla revoluce a objednávka nebyla realizována. Vývoj tohoto vozu ale postoupil natolik daleko, že v roce 1979 se vůz objevil na civilním trhu.

G500 4x4

Mercedes G za více než 30 let své výroby vyhrál slavné rallye Paříž-Dakar, vozil jako papamobil papeže Jana Pavla II., sloužil v armádách Řecka, USA, Argentiny a určitě ho potkáváte u našich jižních sousedů v Rakousku jako vozidlo hasičů či policie.

Psali jsme: Obrněné SUV Mercedes za 1 000 000 USD

Tento pracant řídící se jednoduchým mottem „Jen třída G může být lepší než třída G“ , se v roce 2015 dočkal luxusní verze s motorem V8 o výkonu 422 koní a objemu 4 litry se dvěma turby a splňující normu Euro 6. Speciální pneumatiky umožňovaly jízdu po různých typech povrchu jako je bahno či písek a speciální konstrukce ráfku zamezila pronikání písku za podhuštěnou pneumatiku.

G500 4x4 byl gigantický  – na výšku měřil 2,25 metru a do šířky 2,1 metru. Světlá výška vozu téměř půl metru a vozidlo se nebálo projet vodou až 1 metr hlubokou bez jakýchkoliv úprav.

Zdroj: Daimler Global Media Site

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.