Krejza k likvidaci ÚOOZ: Chovanec popravil hendikepovaného. To se za první republiky nesmělo

Krejza k likvidaci ÚOOZ: Chovanec popravil hendikepovaného. To se za první republiky nesmělo
Autor fotografie: krejza fcb
29 / 08 / 2017, 12:45

K popravě hendikepovaného člověka přirovnal kandidát ODS v Ústeckém kraji Karel Krejza dokonání reformy, resp. likvidace ÚOOZ z pera ministra Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Krajské kriminálky logicky nemohou obsáhnout vyšetřování ve stejném měřítku jako centrálně řízený orgán. Decentralizace zbytků útvaru, který zpracovával zvlášť závažné kauzy, mi přijde jako rána z milosti. Jaká já tomu rozumím, je to asi tak, jako když popravíte hendikepovaného. To se za první republiky nesmělo,“ uvedl kandidát ODS a místostarosta Litoměřic Karel Krejza.

Plánované převedení útvarů V1 a V4, o němž včera jako první informoval Securitymagazin.cz, se má uskutečnit pět dní před volbami a podle našich informací nemají Krajská ředitelství na absorpci útvarů alokované prostředky.

více zde: EXKLUZIVNĚ Dokonáno jest: Chovanec pohřbí torzo ÚOOZ pět dní před volbami. Mazánek si vzal raději dovolenou

Své obavy vyjádřil i člen výboru pro bezpečnost, bývalý policista Zdeněk Ondráček (KSČM): ,,Mluvil jsem s některými lidmi v tom útvaru a jsou z toho zaskočeni. Určitě by si věc zasloužila, aby o ní bylo diskutováno ve Výboru pro bezpečnost nebo Podvýboru pro policii, který vedu. Očekával bych také, že s tím policie přijde za námi, je to zcela zásadní organizační změna i s ohledem na to, že v žádných materiálech nebyla žádná řeč o takové reorganizaci,“ uvedl pro SM Ondráček, který by očekával daleko větší diskusi než doposud."

Před omezením vyšetřování, respektive úniků ze živých spisů varovala v minulosti justiční expertka a exministryně ČSSD Marie Benešová, která pro neshody s vedením ČSSD oznámila letos v dubnu konec angažmá v politice. Stejného názoru byla i řada státních zástupců, ale i Nejvyšší žalobce Pavel Zeman. „Sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, k průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci,“ napsal Zeman v dopise předsedovi vlády.

Likvidace ÚOOZ ovšem není jediným záměrem, který se podle informací redakce potichu chystá. „Velkou pachuť s sebou nese rovněž připravovaná centralizace sledovacích policejních útvarů. Je opravdu náhoda, že se plánují zásadní změny v době voleb s cílem centralizovat a dát obrovskou moc do rukou jen některým vrcholovým představitelům policie často bez schopnosti vyvodit odpovědnost v případech, kdy policie selže?!,“ táže se veřejně pro Securitymagazín.cz bývalý policejní prezident Martin Červíček.

autor: Jan Blažek

Tagy článku