Kremelská propaganda se snaží zpochybnit odpovědnost SSSR za Katyňský masakr

Kremelská propaganda se snaží zpochybnit odpovědnost SSSR za Katyňský masakr
Autor fotografie: Volné dílo|Popisek: Masový hrob v Katyni, 1943
29 / 04 / 2023, 09:00

Ruská Federální bezpečnostní služba zveřejnila dokument, na jehož základě připisuje Katyňský masakr nacistickému Německu. Během této události zahynulo přes 22 000 lidí. Informoval o tom v pátek list El Pais.

"V Rusku probíhá spor o nejasných okolnostech katyňského případu," píše se v článku zveřejněném v oficiálním časopise ministerstva zahraničních věcí v Moskvě, z něhož citoval španělský deník. "To se děje částečně kvůli otevřeně nepřátelskému postoji Polska vůči Rusku v posledních letech a kvůli ničení pomníků vojákům Rudé armády, kteří zemřeli při osvobozování této země od nacistů," pokračuje El Pais.

Kremelská tisková agentura Ria Novosti zveřejnila „odtajněný dokument“ obsahující prohlášení Arnauda Dureta, který sloužil v jednom z německých zajateckých praporů. Podle jeho svědectví během Leningradských procesů v roce 1946 ho nacistická SS vzala spolu s dalšími vězni v září 1941 do Katyně kopat příkopy hluboké 15–20 m.

Ruská státní média tvrdí, že většina svědectví o těchto událostech je stále utajována, a „kauza Katyň byla provokací tajných služeb Třetí říše s cílem rozdělit polskou společnost, přes jejíž území se měla Rudá armáda dostat do Německa."

Taková tvrzení, zaměřená na „očištění SSSR od katynského zločinu“, byla zpochybněna nezávislými ruskými médii. The Insider uvedl, že Duret po návratu do Německa v roce 1954 odvolal některá svá přiznání a obvinil tehdejší sovětské úřady, že na něj vyvíjely nátlak.

El Pais zdůrazňuje, že tvrzení prokremelských médií jsou v rozporu s výsledky oficiálního vyšetřování zahájeného v roce 1990, které bylo uzavřeno v prvních letech Putinova prezidentství v roce 2004. Tehdy prokuratura naznačila, že odpovědní za masakr již nežijí. Dokumenty zveřejněné v 90. letech uváděly, že popravu polských válečných zajatců nařídilo sovětské politbyro.

V listopadu 2010 ruský parlament uznal, že zavraždění tisíců Poláků bylo dílem SSSR, provedeným na přímý rozkaz Stalina a dalších sovětských vůdců. Moskva se Polsku omluvila.

Katyň a cesta k ní začala německým přepadem Polska 1. září 1939, kdy v Evropě odstartovala druhá světová válka. V souladu s ujednáními se k útoku 17. září 1939 připojil i Sovětský svaz. Do rukou Sovětů tak padlo zhruba 15 000 válečných zajatců důstojnických hodností, k nimž připojilo ještě asi 10 000 příslušníků inteligence (většinou rezervistů) zajatých mimo bojové operace, kteří byli vězněni v naprosto nevyhovujících podmínkách v západním Rusku, Bělorusku či na Ukrajině až do roku 1940.

Zcela v duchu chladnokrevné bolševické zásady účel světí prostředky, kterou dovedla sovětská moc až k absurdnímu vrcholu, bylo rozhodnuto, že tito lidé budou bez slitování sprovozeni ze světa. Pro stalinský režim znamenali zajatci protisovětsky smýšlející jedince, kteří se nemohou vrátit domů, protože by mohli vyvíjet (například důstojníci) protisovětskou či protikomunistickou činnost. Ostatně už jen nepřátelský postoj k SSSR byl hodnocen jako hrdelní zločin. Šéf NKVD Lavrentij Berija tak dosáhl svého, Stalin dal pokyn definitivně pokyn k akci a genocida Poláků, která svým rozsahem později šokovaly historiky, mohla začít.

Masakr neprobíhal jen v nechvalně známém lese v Katyni, ale také v Kalininu a Charkově. Popravčí čety z NKVD zabíjely až do května 1940 denně i 500 zajatců mechanicky ranou do týla a oběti byly ukládány do mělkých hromadných hrobů. Genocidě padlo za oběť asi polských 15 000 důstojníků a 7 000-10 000 příslušníků inteligence. Některé zdroje na druhé straně uvádějí, že mrtvých mohlo být až 28 000.

O tři roky později hlásil německý rozhlas senzační zprávu o objevu hromadných hrobů polských důstojníků. Nacistické Německo tak zesílilo už tak silnou protisovětskou kampaň. Právě na Německo se snažil Sovětský svaz později svalit vinu. V roce 1944 Sověti prohlásili, že k masovým vraždám nedošlo na jaře 1940, jak tvrdili nacisté, ale až na podzim 1941. Mělo se tak stát v době, kdy oblast Katyně obsadil wehrmacht a právě jeho příslušníci měli krvavé dílo vykonat.

A Sovětský svaz trval na svém i během poválečného Norimberského soudu, když už o sovětské verzi existovaly vážné pochybnosti. Není bez zajímavosti, že Sověti se drželi lži, že za masakr může Německo, až do roku 1990, kdy konečně Sovětský svaz svou vinu za vyvraždění tisíců Poláků přiznal. O 20 let později ruská Státní duma schválila rezoluci, která prohlásila, že Katyňský masakr byl zločin provedený na přímý příkaz Stalina a dalších sovětských funkcionářů.

Zdroj: tvp.info, El País, history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.