Kremelský ultranacionalista Dugin: Když Putin selže na Ukrajině, měl by být odstraněn

Kremelský ultranacionalista Dugin: Když Putin selže na Ukrajině, měl by být odstraněn
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
12 / 11 / 2022, 11:00

Ruský ultranacionalistický filozof Alexandr Dugin prolomil mlčení poté, co se strategicky důležité město Cherson dostalo pod opětovnou kontrolu Ukrajinců. Podle Dugina by měl být po případném vojenském neúspěchu Ruska na Ukrajině Putin svržen, informoval britský deník Daily Mirror.

Poté, co Ukrajinci vstoupili do strategicky důležitého města Cherson, se začínají ozývat kritikové ruské armády, kteří ji předtím podporovali. Jedním z kritiků je také ultranacionalistický filozof Alexandr Dugin, jehož dcera Darja zemřela při bombovém útoku.

60letý kremelský ideolog neskrývá pobouření nad tím, že Rusové ztratili Cherson. Dugin na síť Telegram napsal, že po ztrátě Chersonu a po případném vojenském neúspěchu Ruska na Ukrajině by měl být Putin odstaven od moci a Dugin vybídl k jeho případnému zabití.

,,Dali jsme našemu vládci absolutní moc, aby nás všechny v kritické okamžiky chránil. Pokud to neudělá? Pak ho čeká osud Vládce deště," napsal kremelský ideolog v odkazu na knihu antropologa Jamese Frazera Zlatá ratolest. Právě vládce (Putin) však nese podle Dugina zodpovědnost za nejnovější události, tedy vyklizení Chersonu, které je považováno za potupné.

Dugin se obává toho, že ukrajinská armáda půjde dál a Rusové ztratí i jiné opěrné body, které získali na začátku válečného konfliktu. Nicméně krátce potom, co Dugin napsal svou sžíravou kritiku, byla jeho ,,protiputinovská tiráda" smazána, uvedl deník Daily Mirror.

Ultranacionalista byl jedním z hlavních podporovatelů ruské agrese na Ukrajinu a nepochyboval o vojenském úspěchu operace, předtím vyslovil jasný souhlas s anexí Krymu v roce 2014.

Zdroj: Daily Mirror

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.