Kreml chce bojovat proti falšování dějin. Ale jak, vlastním falšováním?

Kreml chce bojovat proti falšování dějin. Ale jak, vlastním falšováním?
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: ruská vlajka
03 / 11 / 2016, 19:00

Rusko hodlá čelit pokusům o falzifikaci vlastních dějin. Zřídilo k tomu i vlastní tým expertů při Bezpečnostní radě pod patronací prezidenta Vladimira Putina.

KOMENTÁŘ

Tento tým se chce zaměřit i na československý rok 1968, který je též podle Ruska dezinterpretován. V pondělí přinesl tuto informaci list Kommersant, aniž by však rozvedl, jakým způsobem chce Rusko docílit toho, aby jeho dějiny nebyly falšovány.

Pokud však Kommersant píše, že historická pravda se stala  obětí ,,destruktivních akcí" zahraničních centrál jejich protiruské politiky, dá se předpokládat, že tato teze bude vztažena i na ,,náš" rok 1968. U něj se zastavme především.

Před rokem a půl vzkázala ruská televize Rossija 1 světu, že okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 byla ,,přátelská pomoc". Tento zásah televize popsala mimo jiných ideologických klišé vystřižených jakoby z doby československé normalizace jako nutnou prevenci proti invazi NATO do Československa, což je skutečně ahistorický nesmysl, neboť žádnou invazi NATO nepřipravovalo (!). Nemělo k tomu žádný pádný důvod. Rossija se jakoby vrátila v čase o čtyřicet let zpět.

Ve světle faktů, které nám zatím Kommersant předložil, se spíše obávám, že tým expertů při Bezpečnostní radě přijde spíše s dalším revizionistickým výkladem dějin, to znamená, že vojenský zásah v roce 1968 skutečně nutný byl, i když zvolí poněkud ,,měkčí" ideologickou floskuli. Podobně jako televize Rossija 1.

A i když se Boris Jelcin a další prezidenti Ruska se za invazi omluvili a považují ji za chybu, nebrání to tomu, aby ,,revizionistická pšenka", jejímž cílem je skutečnou historickou pravdu zamlčet či přinejmenším bagatelizovat, vzkvétala v současném Rusku dál.

Tagy článku