Kreml se bojí občanské války - Rusové začínají bojovat mezi sebou

Kreml se bojí občanské války - Rusové začínají bojovat mezi sebou
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
25 / 05 / 2023, 08:15

Podle ruských nezávislých komentátorů a Ukrajinců se Kreml bojí vypuknutí občanské války, která povede k pádu režimu. Podle jejich názoru se tento strach zvýšil po nedávných událostech v oblasti Belgorod.

V pondělí legie ruských dobrovolníků bojujících na straně Ukrajiny vstoupily do Ruska a zaútočily na hraniční stanoviště a několik měst poblíž města Grajvoron. Boje mezi partyzány a pořádkovými silami trvaly téměř dva dny. Po těchto událostech někteří odpůrci Kremlu vyzvali Rusy k aktivnímu vystupování proti režimu.

Podle ukrajinského experta Oleksandra Harebina se Rusko ocitlo v podobné situaci jako po 1. světové válce, kdy se zhroutila carská říše.

„Podle mého názoru se toho ruské úřady obávají připustit, že jednotky ruské dobrovolnické armády vstoupily na území Ruska, protože jde o první fázi občanské války. Strach, nedostatek náležité reakce a pochopení, že začínají bojovat se svými vlastními,“ řekl Harebina.

Již dříve ruští obránci lidských práv a nezávislí historici poukázali na to, že kremelský režim vládne pomocí strachu, a tudíž zesilování represí, ničení občanských organizací a opozičních hnutí a pronásledování a věznění odpůrců Kremlu v trestaneckých koloniích.

Profesor Przemysław Żurawski řekl v Polském rádiu 3, že Ukrajina může zvítězit nad Ruskem tím, že rozbije jeho politickou vůli vést válku. Zdůraznil, že fyzicky porazit Rusko je pro Ukrajinu nemožné.

„Cílem musí být rozbití soudržnosti ruského politického systému, způsobit vnitřní šok, čehož dosáhli Japonci v roce 1905, kteří nevstoupili ani do Moskvy, ani do Petrohradu. Jak dodal, revoluce z roku 1905 nesvrhla systém, ale umožnila pokračování války proti režimu. V tomto smyslu si myslím, že ukrajinské schopnosti jsou dostatečné k dosažení takového výsledku."

Profesor Żurawski dodal, že díky Ukrajině čelící Rusku ruské impérium ztrácí potenciál pro efektivní expanzi na západ.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku