Křesťanský guvernér Indonésie odsouzen ,,natvrdo" za urážku islámu. Muslimové verdikt oslavili skandováním Alláhu Akbar!

Křesťanský guvernér Indonésie odsouzen ,,natvrdo&quote; za urážku islámu. Muslimové verdikt oslavili skandováním Alláhu Akbar!
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: muslimská demonstrace
09 / 05 / 2017, 09:00

Křesťanský guvernér Indonésie Basuki Tjahaja Purnama byl odsouzen za urážku islámu na dva roky do vězení. Ke kontroverznímu verdiktu se už schylovalo dlouho.

Purnama, který je příslušníkem menšinového etnika Číňanů, byl dlouhodobě trnem v oku muslimů, podle nichž urazil Korán. 

Purnama přezdívaný Ahok v žertu minulý rok řekl že jeho političtí oponenti použili verše z Koránu, aby oklamali voliče. Mnoho indonéských muslimů na Purnamovu adresu prohlásili, že guvernér ,,není muslim a zostudil Korán", přičemž ,,interpretuje verše z Koránu nesprávně". V hlavním městě Indonésie Jakartě se pak konaly masové demonstrace, které požadovaly Purnamovo odstoupení. Tato vystoupení si vyžádála i mrtvé.

Purnama má být uvězněn okamžitě i přesto, že ač byl poražen v dubnových volbách, má až do října vykonávat svou funkci. Původně mu hrozilo až pět let vězení, nakonec dostal trest na spodní hranici. Soud konstatoval, že guvernér byl ,,přesvědčivě shledán vinným z kriminálního činu rouhačství". To se považuje v Indonésii za vážný přečin. 

Muslimové verdikt soudu bouřlivě oslavovali skandováním Alláhu Akbar! Ještě před konáním soudu, který byl v zemi velmi sledovaný, zaplavily muslimské davy jakartské ulice, aby demonstrovaly proti ,,nenáviděnému" guvernérovi.

Soudní verdikt může podle agentury  AP poškodit Indonésii jako zemi, kde platí umírněný výklad islámu a která má největší muslimskou komunitu na světě. Andreas Harsono, vysoký představitel organizace Human Rights Watch, v reakci na soudní rozsudek prohlásil, že Purnamovo odsouzení je ,,velkým krokem zpět" a zároveň špatnou zprávou pro indonéské minority.

 

psali jsme:

150 000 muslimů se shromáždilo v Jakartě a požadovalo rezignaci křesťanského guvernéra. Prý urazil Korán

 

Zdroj: abc.net.au

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace