Krev, pot a slzy odcházejících Britů. Proč dali Evropské unii sbohem?

Krev, pot a slzy odcházejících Britů. Proč dali Evropské unii sbohem?
Autor: redakční databáze|Popisek: Brexit
24 / 06 / 2016, 17:45

Odchod Britů z EU symbolizuje jejich historicky vlažný vztah k nadnárodním institucím.

KOMENTÁŘ

Tak je brexit přece jen skutečnosti. A to i pro autora tohoto komentáře, který zde nedávno psal, že vražda Jo Coxové jakožto emotivní prvek bude mít pozitivní efekt na ,,antibrexitáře". Vystoupení Velké Británie z EU je skutečností, která se dotkne prakticky celé Evropy po ekonomické, bezpečnostní a politické stránce. Britové dali Evropské unii červenou kartu, protože cítili, že není dostatečným reprezententem jejich ,,bytostných" ostrovních zájmů. Jaké jsou ale příčiny pro někoho šokujícího odchodu Velké Británie z EU?

1. Nezvládnutá migrace

Velký, a možná i převažující vliv na rozhodování Britů měla bezesporu migrační otázka. Britové se obávali, že je může čekat v další migrační vlně osud Německa, které vůbec nezvládlo absorbovat migrační vlnu. Premiérovi Cameronovi se nepodařilo na veřejnosti dostatečně vykomunikovat kroky, které se provedou v otázce migrace. Později se na něj snesla vlna kritiky napříč britským politickým spektrem, že předák konzervativců postrádá pevnou koncepci v otázce uprchlické krize.

2. Národní hrdost

Možná někým podceňovaný, ale přesto důležitý faktor. I když byli Britové členové EU od roku 1973, tedy přes 40 let, přesto vždy byl jejich vztah vůči nadnárodním institucím vlažný. Obyvatelé Velké Británie se nikdy zcela neztotožnili s idejemi Evropského společenství, později EU, a nepřijali ji tak zcela za svůj projekt. V EU neviděli dostatečnou záruku svých zájmů. Ve vrcholící kampani bylo naopak možno spatřit prvky, které souvisely s koncepcí ,,splendid izolation" (skvělá izolace), kterou praktikovala v mezinárodní politice Velká Británie do začátku 20. století. 

3. Slábnoucí premiér Cameron

Nešlo si nevšimnout, že v závěru kampaně ztrácel britský předseda vlády dech. Inicitiavu převzal agilní Boris Johnson, který je považován ve Velké Británii za ,,tribuna lidu", i když někdy poněkud excentrického. Na každý pád svou roli britský premiér nezvládl tak, jak měl. Nezapomeňme, že to byl on, kdo dal vypsat referendum o setrvání či vystoupení země z EU, což mu pomohlo mimochodem vyhrát volby. Ale i kdyby referendum Cameron nevypsal, je pravděpodobné, že by si ho Britové někdy v budoucnu stejně ,,vybojovali".

S jistotou můžeme říct, že Velkou Británii nečekají lehké časy. Po ekonomické stránce nastane výrazný propad, její prestiž v Evropě klesne. Brexit může navíc vyvolat separatistické tendence v Irsku či Skotsku a opakování tamního referenda tentokrát s opačným výsledkem.

Brexit je však na druhé straně precedentem pro další státy, které nejsou spokojeny se současným fungováním a podobou EU. Je tak možné, že bude následovat efekt domina a EU budou postupně opouštět pilíře, na něž do této doby EU stála. Anebo brexit EU natolik stmelí, že k dalšímu odchodu nemusí vůbec dojít. Je ale nade vše jasné, že brexit zasadil těžký úder projektu EU a citelnou ránu její dosavadní podobě.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace