Čeká nás báječný podzim s ,,Topolem"?

Čeká nás báječný podzim s ,,Topolem&quote;?
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: Mirek Topolánek
14 / 11 / 2017, 11:00

Bývalý předseda vlády a ODS v přímém přenosu demonstroval, že stále stejným Topolánkem jako před lety. Zemitým, vychloubačným politikem bez dostatečné sebereflexe svých kontroverzních aktivit v minulosti. Na druhé straně může při určité konstelaci ohrozit Zemanovy šance být znovuzvolen.

,,Umím to a baví mě to," tak se představil na tiskové konferenci ke své kandidatuře bývalý předseda vlády a ODS Mirek Topolánek. Dal vzpomenout na staré časy, kdy na veřejnosti vystupoval podobně - s ,,jemnou" esencí sobě vlastní arogance a samochvály. Topolánovi, kterému se podle vlastních slov stýskalo po novinářích, ukázal, že jeho projevy jsou na chlup stejné jako v době, kdy byl s ODS na vrcholu.

psali jsme: Topolánek na Hrad? Bývalý předseda ODS se zjevil z politického záhrobí

Když se stal Topolánek v roce 2006 premiérem (poprvé bez důvěry), zažila politická scéna nejednu trapnou scénu či situaci, kde hrál ústřední roli právě Topolánek. Ať už to byl nechvalně známý vztyčený prostředníček, tzv. Topolánkova jednička, přes oblíbené nacistické příměry (,,pogram ČSSD je osvětimská lež, ,,Es kommt der Tag" a jiné) a napadení fotografa. Topolánkovu vznětlivou povahu museli poměrně často marketingová esa z Lánského vršku či samotní spolustraníci dlouho hasit. A to nepočítáme intimuse Marka Dalíka, toho času zavřeného ve vězení, který dělal pro premiéra špinavou práci

Na druhé straně musíme Topolánkovi přiznat notnou dávku odvahy, protože oznámil svou kandidaturu na prezidenta dva měsíce před samotnou volbou. Pokud odhlédneme od kontroverzního Topolánkova chování a zhodnotíme jeho šance v nadcházející volbě, musíme konstatovat, že bývalý premiér má určitou šanci zahýbat prezidentským kláním. Podle nejnovějších průzkumů dokonce skončil na třetím místě za Milošem Zemanem, Jiřím Drahošem.

psali jsme: Topka balancuje na hraně. Dá Miroslav Kalousek po volbách své definitivní sbohem?

Otázkou je, zda nemají před ním zmínění kandidáti přece jen příliš velký náskok v organizační či marketingové oblasti. Topolánek však slíbil makat a je možné, že během pár týdnů tyto hendikepy vyrovná. Pokud se mu podaří jeho kampaň, je také možné, že stáhne nemalou část hlasů jak Zemanovi, tak Drahošovi.

Dá se tak očekávat, že také v příštích týdnech budou marketéři těchto i jiných kandidátů slovně mobilizovat proti novému konkurentovi a vytáhnou na světlo božíi Topolánkovy největší ,,perly", kterými svého času zásoboval českou politickou scénu. Andrej Babiš již začal ,,když prohlásil, že Topolánek byl nejzkorumpovanějším a nejzlobovanějším premiérem po roce 1989. Předseda ANO však na druhé straně vidí, že Topolánek může v určitém ohledu ohrozit Zemanovy šance na znovuzvolení, proto zřejmě před koncem roku spustí proti Topolánkovi jeho tisk kampaň. ,,Svěží vánek Topolánek", jak kdysi bývalý premiér sám sebe nazval, však již teď vzbudil značnou pozornost. A o to mu jde především.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 

Tagy článku