Kritici čínského režimu se marně domáhali vstupu k Hradu

Kritici čínského režimu se marně domáhali vstupu k Hradu
Autor: Redakce|Popisek: Čínští mávači pod pražským hradem
30 / 03 / 2016, 07:45

Praha (ČTK) - Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice, kteří včera odpoledne protestovali na Kampě, se vpodvečer marně domáhaly vstupu na Hradčanské náměstí. Je uzavřeno do půlnoci kvůli návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Většina demonstrantů se nakonec vydala do nedalekého parku, kde se uskutečnil další program. Organizátoři protestu postup policie kritizovali, protože akci na náměstí řádně ohlásili.

Zato skupinky dovezených čínských mávačů s obrovskými vlajkami byly téměř všudypřítomné.

S demonstranty se během pochodu na Hradčany sešel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jednal také s policisty, kteří bránili průvodu v cestě na Hrad. Předseda TOP 09 držel tibetskou vlajku. Lidé skandovali "Máme na to právo!". Kalousek jim odpovídal "Máte na to právo".

"Já a europoslanec Jaroslav Štětina jsme požádali bezpečnostní složky, abychom mohli projít, protože jsme státní činitelé a žádná represivní moc nám nesmí bránit ve svobodném pohybu," řekl protestujícím za bouřlivého potlesku.

Kromě Kalouska byl v čele demonstrantů také pořadatel tichého shromáždění protibetský aktivista a bývalý politik Martin Bursík nebo někdejší ministr pro lidská práva a hudebník Michael Kocáb. Demonstranty přišel podpořit také bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Protestujeme proti režimu, který potlačuje menšiny, popravuje, zavírá nesčetné lidi do táborů a vězení," řekl v krátkém projevu do megafonu. "Musíme všem lidem vysvětlovat, že nejde o nepřátelství vůči Číně, nýbrž nepřátelství vůči tyranii," dodal.

Příchod Schwarzenberga do středu průvodu provázel potlesk a skandování hesla "Karel na Hrad!". Bývalý šéf české diplomacie se důrazně ohradil proti postoji prezidenta Miloše Zemana k Číně. Kritizoval ho i za to, že čínskou hlavu státu přijal na zámku v Lánech.

"Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi," prohlásil. "Je to nedůstojné naší republiky, nedůstojné Hradu, a to že byl pozván diktátor do Lán, kde pobýval Masaryk a Havel, to je opravdu ostudné divadlo," řekl Schwarzenberg.

Policie i přes naléhání politiků odmítla kvůli bezpečnosti cestu na Hradčanské náměstí uvolnit. Kolem 18:00 se organizátoři rozhodli, že se průvod přesune k nedalekému Pohořelci do parku Maxe van der Stoela. Tam se kolem 16:00 shromáždily zhruba dvě stovky demonstrantů, vyrostlo tam i pódium, na kterém vystoupili hudebníci.

Na shromáždění v parku nakonec dorazilo několik lidí. Podle odhadů police jich mohlo být až 600. Bursík ČTK řekl, že zákazem vstupu na Hradčanské náměstí byla porušena lidská práva. Demonstrace podle něj byla řádně nahlášena. Police podle něj svévolně uzavřela náměstí a neumožnila, aby se shromáždění konalo.

"Snažili jsem se nimi vyjednávat, to k ničemu nevedlo," uvedl. "My žijeme v demokracii, ve svobodné zemi a kvůli návštěvě předsedy čínské komunistické strany, který přijel z totalitní země, kde porušují lidská práva, zabíjejí lidi, lidé mizí, kvůli tomu se nenecháme omezovat na našich právech," řekl také.

Kvůli postupu police hodlá podat žalobu, zákazem demonstrace podle něj porušila ústavně zaručené právo na shromažďování.

Policie ale na svém webu uvedla, že o uzavření Hradčanského náměstí bylo rozhodnuto už minulé pondělí, a to pro vozidla i chodce.

"Uvedený prostor tak přestal být po tuto dobu veřejným prostranstvím, a svolavatel se tak nemohl dovolávat svého práva konat zde shromáždění," sdělila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Policie je podle ní oprávněna při zajišťování bezpečnosti osob omezit vstup do určitých prostor.

Na shromáždění vystoupil také Kocáb. Kritizoval zahraniční politiku prezidenta Zemana, který podle něj zcela popřel polistopadový vývoj v Česku.

"Vnucuje se Rusku i Číně zcela ponižujícím způsobem a nepřekáží mu ani vláda," prohlásil Kocáb.

Krátce před 20:00 shromáždění skončilo.

K omezení shromažďovacího práva se vyjádřila i poslankyně ODS Jana Černochová na svém Facebooku:

A já jsem si až do dneška naivně myslela, že tzv. Právo shromažďovací je Ústavním právem, které má ze své podstaty přednost před vším ostatním..... Za 17 let, co jsem na radnici, si nevzpomínám, že by byl, PČR a Magistrátem hl. města Prahy, níže uvedený výklad aplikován v praxi. A že těch shromáždění a akcí s jistým tzv. bezpečnostním rizikem u nás už bylo: zasedání NATO, zasedání Měnového fondu a Světové banky, návštěva Papeže, návštěva Obama - Putin, prostě nikdy. Hořela nám auta pod Vyšehradem, létaly dlažební kostky, zápalné lahve a stejně tam mohlo být dokonce formálně nepovolené shromáždění i druhý den, protože ho nikdo "neomezil". Takže až bude chtít někdo "škodit" třeba nějaké politické straně, která bude chtít konat např. předvolební shromáždění, PČR s Krndou nám to po "vyhodnocení" toho, kdo jsme, dodatečně "zatrhne"? Ufff. Tohle je fakt precedent. Proboha, oč jde? Prostě by čínský prezident viděl na Hradčanském náměstí demonstranty! Je "lidovej" takže by se mohl vyklonit z balkónu a lidově jim zamávat, ne smile emoticon? Na co si to tady hrajeme, tohle je trapný. Níže kopíruji stanovisko, které jsem teď dostala mailem od Ministerstva vnitra.

Stanovisko Policie ČR k nevpuštění oznámeného shromáždení na Hradčanské náměstí
Policie České republiky požádala v rámci bezpečnostního opatření, spojeného se státní návštěvou prezidenta ČLR v Praze, příslušný odbor Magistrátu hlavního města Prahy o vydání dopravně inženýrského rozhodnutí. Na základě vydaného rozhodnutí ze dne 21.3.2016 byl i prostor Hradčanského náměstí po stanovenou dobu uzavřen pro vozidla i chodce. Uvedený prostor tak přestal být po tuto dobu veřejným prostranstvím a svolavatel se tak nemohl dovolávat svého práva konat zde shromáždění. Podle zákona o policii České republiky a mezinárodních úmluv je navíc policie v souvislosti se zajišťováním bezpečnosti určených osob a chráněných objektů a v souvislosti s plněním konkrétního úkolu policie oprávněna omezit nebo zakázat vstup osob do vybraných prostor.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace