Křižácké tažení za zákaz držení zbraní obyvatel EU

Křižácké tažení za zákaz držení zbraní obyvatel EU
Autor fotografie: http://pixabay.com/svnash |Popisek: Ilustrační foto
22 / 09 / 2014, 07:30

Podstatné zpřísnění legislativy EU pro držitele zbraní se odkládá. Na jak dlouho?

V minulém volebním období komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilie Malström podnikla palebnou přípravu pro bezprecedentní opatření, které by poškodilo držitele zbraní za účelem sebeobrany, ale i sportovní střelce, sběratele zbraní a myslivce.

Co chystala eurokomisařka Malström obyvatelům EU?

  • zákaz soukromého přechovávání zbraní a zavedení centrálního úložiště zbraní 
  • zákaz držení dlouhých i krátkých samonabíjecích zbraní 
  • omezení kapacity zásobníků, zákaz zásobníků s vyšší kapacitou 
  • zásobníky předmětem povolení, stejně jako příslušné zbraně 
  • zákaz vlastnictví většího množství střeliva
  • zavedení povolení i na zbraně kategorie C a D 
  • úplný zákaz “dekoračních” a signálních zbraní 
  • airsoftové zbraně a vzduchovky rovněž předmětem povolení 
  • zavedení biometrického jištění zbraní – přizpůsobení, díky kterému by zbraň mohl použit pouze jeden člověk – majitel zbraně se správnými otisky prstů. Zbraně by to prodražilo řádově o 20 – 30 tisíc korun. A jejich použití v okamžiku nouze by to učinilo zdlouhavějším a méně spolehlivým. 

Celkově by tedy šlo o drastické snížení šancí na sebeobranu před agresory, o výrazné ekonomické postižení myslivců, likvidaci sběratelů zbraní, výrazné komplikace pro sportovní střelce.

V novém volebním období Cecilie Malström už nebude komisařkou pro vnitřní záležitosti, ale místo v komisi si zřejmě udrží jako komisařka pro obchod. Novým komisařem pro vnitřní záležitosti se má stát Dimitris Avramopoulos, šedesátiletý řecký politik, bývalý starosta Athén a ministr národní obrany Řecka. Dříve také ministr pro turismus, ministr zdravotnictví a ministr zahraničních věcí. Bude pokračovat ve snahách bývalé komisařky Cecilie Malström?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.