Krize v Calais: Britští přepravci mají strach o život, váznou dodávky zboží. Francie má povolat armádu.

Krize v Calais: Britští přepravci mají strach o život, váznou dodávky zboží. Francie má povolat armádu.
Autor: YouTube|Popisek: Migranti v Calais
06 / 07 / 2015, 04:30

Krize kolem migrantů v Calais nabírá na obrátkách. Britští řidiči kamionů požádali britskou a francouzskou vládu o ochranu, protože prý každodenně čelí smrtelným zraněním ze strany utečenců.

Asociace britských autodopravců (RHA) vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že britští řidiči kamionů čelí zastrašování a násilí a "vše může skončit smrtí", protože krize kolem imigrantů eskaluje. Asociace požaduje nasazení francouzské armády na ochranu řidičů, protože se útoky stupňují a čím dál častěji dochází ke konfliktům. Podle asociace  nedělají francouzské orgány dost pro ochranu britských přepravců.

Situaci přestávají zvládat i těžce ozbrojené policejní jednotky. Britská ministryně vnitra Theresa May a její francouzský protějšek Bernard Cazeneuve se dohodli na navýšení finančních prostředků pro zabezpečení přístavu a bezprostředního okolí.

Velká Británie investuje miliony liber na zabezpečení hranice s Francií

Generální ředitel Richard Burnett z RHA, který nedávno navštívil Calais, řekl: "Pro řidiče nákladních vozidel to je naprosto zoufalá situace.  Vžijte se do jejich situace - na vlastní pěst se snaží dostat z kamionu 20 migrantů, kteří se pořád kolem auta motají a pokouší se dostat dovnitř. A někteří z nich mají kovové tyče a nože. Při jednom incidentu vyhrožoval imigrant šoférovi střelnou zbraní. Dojde tady k neštěstí, situace se tu začíná znovu vařit." 

Navíc se situace kolem imigrační krize v Calais projevila na zásobování Británie především ovocem a zeleninou a dalším rychle zkazitelným zbožím. Kamiony čekají na odbavení v přístavu i několik dnů v nekonečných kolonách na příjezdových komunikacích, jak v Calais, tak v Doveru. Jenom díky stávce zaměstnanců přístavu přišly britské firmy o miliardu liber. Podle konsorcia společností je nutné okamžitě zajistit bezpečnost přepravy na této obchodní cestě, kdy tudy projde zboží za sto miliard liber ročně.  

Velká Británie varuje: Utečence pašují Britové i východoevropské mafie.

Dan Cook, provozní ředitel logistické společnost Worldwide Group řekl: "davové nájezdy imigrantů blokují britský obchod s Evropou. Naše kamiony na dálnici jsou za denního světla doslova atakovány davy uprchlíků, kteří lezou na návěsy, otevírají dveře, přeřezávají lanka i plachty, lezou do nákladového prostoru. Dochází ke krádežím a poškozování přepravovaných výrobků. Základním problémem je, že neexistuje žádná známka jakéhokoli aktivního přístupu francouzské policie k zastavení toho, co se děje v Calais. Nemáme žádný příslib od armády nebo policie, že budou chránit mezinárodní obchod."

Francie vytýká Británii štědrý sociální systém, kvůli kterému směřují do své země snů tisíce imigrantů. Británie zase tvrdí, že bezpečnost na francouzském území musí zajistit francouzské orgány, které se mají i postarat nejméně o tři tisíce uprchlíků. A každý den přicházejí další a další.

Podívejte se na reportáž CNN "Calais, Francie: Vítejte v džungli":

Zdroj YouTube, CNN

Francouzský přístav Calais okupují tisíce imigrantů. Velká Británie je odmítá.

Na záběrech jednoho z řidičů, který najíždí s kamionem na vlak do Eurotunelu, jsou vidět desítky utečenců, kteří se dostali přes bezpečnostní zátarasy a na vlakových soupravách se dobývají do zaparkovaných kamionů, směr Dover.

Zdroj YouTube, Break HD

Zdroj: express.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace