Krutost a lži - Putin je pravým dědicem stalinistického SSSR

Krutost a lži - Putin je pravým dědicem stalinistického SSSR
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
21 / 09 / 2022, 12:45

„Stovky lidí exhumovaných v Izjumu, z nichž alespoň někteří byli oběťmi masových poprav a filtračních táborů, ukazují, že metody ruské armády jsou inspirovány metodami Stalinovy Rudé armády,“ píše historik Thierry Wolton v Le Figaro.

„Obrazy těl exhumovaných z hrobů objevených po osvobození Izjumu ukrajinskou armádou mohou svědky historie jen ohromit. Při pohledu na tyto skromně zahalené mrtvoly nás zaplaví ani ne tak rozhořčení a hrůza, ale šok z paměti, který nás posílá zpět jinam, v jiném čase do zemí střední Evropy a Katyně,“ píše Wolton.

„Stopy, které na svých obětech zanechali vrazi, to vše nám připomíná další jatka, charakteristická pro jiné barbarství - objevení masových hrobů v katyňském lese v roce 1941 a masové vraždy tisíců polských důstojníků a části polské elity sovětskou politickou policií,“ píše autor Světové historie komunismu.

Wolton vysvětluje, že historický kontext, oběti a rozsah zjevně nejsou stejné, ale „je zarážející čelit tomuto paměťovému šoku v kontextu této války, kdy Putin říká, že usiluje o denacifikaci Ukrajiny“, což svědčí k návratu do minulosti a Putinovi jako „dědici stalinistického Sovětského svazu“.

V posledních sedmi dnech Rusko zesílilo svoje útoky na civilní infrastrukturu, i když pravděpodobně nevidí přímý vojenský výsledek.

,,S neúspěchy na frontě Rusko pravděpodobně rozšířilo místa, která je připraveno vystřelit," varuje ministerstvo obrany ve své zprávě z minulého týdne. Jak odhaduje, cílem těchto akcí je „oslabit morálku národa a vlády Ukrajiny“.

Jako příklad nedávných útoků na civilní infrastrukturu uvádí britské ministerstvo ostřelování energetických sítí a přehrad na řece Ingulec u Kryvého Rohu.

Zdroj: Le Figaro, Britské ministerstvo obrany

 

Tagy článku