Krvavé násilí na norské střední škole. Terčem gangu jsou mladí Norové

Krvavé násilí na norské střední škole. Terčem gangu jsou mladí Norové
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Záběry z mobilního telefonu
22 / 04 / 2016, 20:00

Video natočené v šatně střední školy v norském Trondheimu rozvířilo diskuze o důvodech napadení norského studenta.

Podle serveru LiveLeak.com byl vylákán do šaten "gangem přistěhovalců z Afriky a Středního východu. Tam byl ponižován a nakonec zmlácen." Mainstreamová média podle serveru "nezmiňují skutečnost, že pachatelé byli právě přistěhovalci a obětí byl Nor." Útočníci mu zlomili nos a má otřes mozku.

Server Trondelag.no včera zveřejnil reakci norské policie. K incidentu mělo dojít minulý čtvrtek na střední škole, kdy "skupina kluků vylákala jednoho ze studentů do šaten a poté ho jeden z nich napadl." Zatím není jasné, co bylo důvodem napadení, údajně se ale nejedná o jejich první násilný delikt. 

Video se rozšířilo na sociálních sítích a teprve potom zahájila policie celé vyšetřování.  Ředitelka školy Nina Hosethová uvedla, že "je celým násilným incidentem šokovaná." Učitelé podle ní hovořili se studenty o celém napadení i o tom, že by video neměli dál šířit, protože je příliš "děsivé". 

Policie má k dispozici několik podobných videí, která kolují mezi násilníky v Trondheimu, a všechna jsou natočená podle stejného vzoru. Gang si nejdřív vybere svoji oběť a potom na ní zaútočí. Videa si potom sdílí na internetu.

"Musíme nazývat věci pravými jmény - je to gang. Pracuje takhle po celou dobu - obvykle útočí u nočních klubů, ale teď útočí i ve škole. Všichni členové gangu jsou cizinci a oběťmi jsou vždy mladí norští muži," řekl státní zástupce pro deník Dagbladet .

Server vg.no dnes informoval, že jeden z útočníků, 18ti letý mladík "cizího původu" je podezřelý z celkem šesti podobných útoků, ale svoji vinu popírá a na svoji obhajobu uvádí, že "jednal v sebeobraně." Podle policie je podezřelý i z ozbrojeného přepadení.

Video, na kterém, na rozdíl od mainstreamových médií, nejsou zakryty tváře útočníků, svědčí o něčem jiném, než tvrdí násilník:  

 Stejné video ze serveru dagbladet.no

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.