Krvavý diktátor stále táhne. Stalinova popularita se od roku 1990 ztrojnásobila

Krvavý diktátor stále táhne. Stalinova popularita se od roku 1990 ztrojnásobila
Popisek: Josif Stalin
15 / 04 / 2017, 09:00

Josif Stalin stále patří k nejpopulárnějším postavám sovětské, respektive ruské historie.

Stalin, kterého vedle Adolfa Hitlera považují mnozí za jednoho z nejkrvavějšího diktátora, vidí stále v příznivém světle 24% Rusů. Ukázal to průzkum agentury Levada Center.

Zatímco v roce 1990, tedy rok před rozpadem Sovětského svazu, byl Stalin sympatický pouze 8% Rusů, v roce 2017 se jeho popularita ztrojnásobila. Obyvatelé Ruska podle průzkumu agentury Levada Center považují Stalina za revolucionáře, s nímž sympatizují.

Další z kontroverzních revolucionářů, Vladimir Iljič Lenin, naopak zaznamenal prudký pokles popularity. Levada Center uvádí, že zatímco jej v roce 1990 označilo za jejich oblíbenou historickou postavu 67% Rusů, nyní, v roce 2017 je oblíben jen u 26%. obyvatel Ruska.

Dalšími postavami z historie, které Rusové shledávají oblíbenými nebo s nimi sympatizují, je car Mikuláš II, jehož rodina byla v roce 1918 vyvražděna bolševiky či obávaný Felix Dzeržinskij, zakladatel obávané Čeky. Oba v průzkumu získalo po 16%.

Co se týče Velké říjnové revoluce v roce 1917, která nastolila neomezenou bolševickou vládu, podle 49% respondentů sehrála pozitivní úlohu v sovětské, respektive ruské historii. 36% lidí, kteří se ankety zúčastnili, si myslí, že říjnová revoluce byla velkým impulsem  pro ekonomický a sociální rozvoj.

 

psali jsme:

5.března 1953 umřel jeden z nejhorších diktátorů světa, Josef Stalin

Průzkum v Rusku: stále oblíbenější Stalin byl tvrdý vládce s "dobrými úmysly"

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.