Krvavý teroristický útok v Turecku má na svědomí IS. Lidé se bojí do ulic.

Krvavý teroristický útok v Turecku má na svědomí IS. Lidé se bojí do ulic.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Záběry těsně po útocích
12 / 10 / 2015, 08:45

Turecko vyhlásilo třídenní státní smutek, obětí je už 95 a 245 zraněných.

K sobotnímu útoku došlo nedaleko hlavní železniční stanice v Ankaře v době, kdy se tam sešlo značné množství lidí na pochod zorganizovaný několika levicovými skupinami. Demonstranti chtěli požadovat konec násilí mezi ozbrojenci kurdské separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a tureckou vládou.

Strana kurdských pracujících vyhodila do vzduchu plynovod

Vláda výbuchy označila za teroristický čin a odmítla náznaky, že vina je na její straně. Podle premiéra Davutoglua existují jasné důkazy, které naznačují, že útok spáchali dva sebevražední atentátníci. Za útokem prý mohou být islamisté, kurdští separatisté či levicoví radikálové. Atentátníci použili ke spáchání útoku nálože s výbušninou TNT, ve kterých byly i kovové kuličky, aby byl účinek exploze ještě ničivější.

Videozáběry z okamžiku těsně před výbuchem zveřejnila Al Jazeera Turk:

Kritika vůči vládě zaznívala i na vzpomínkovém shromáždění, kterého se dnes na náměstí Sihhiye v centru Ankary zúčastnilo několik tisíc lidí. Řada z nich přišla s protivládními transparenty. "Vrah Erdogan" a "policejní vrazi" citovala agentura Reuters některé z pokřiků, které na náměstí zaznívaly. Na shromáždění dohlíželi policisté, kteří vodními děly zablokovali spojnici vedoucí k vládní čtvrti, kde se nacházejí sídla parlamentu či ministerstev.

Mnoho obyvatel turecké metropole se bálo k dnešní demonstraci připojit kvůli strachu z dalšího teroristického útoku. Pořádková policie se nejprve snažila zabránit několika protestujícím a vůdcům prokurdské strany HDP, aby pochodovali k místu tragédie. Po následných potyčkách, při kterých policisté použili i slzný plyn, bylo nakonec dovoleno skupině osob dojít na místo neštěstí a položit tam karafiáty.

Prezident Recep Tayyip Erdogan v prohlášení označil útok za ohavný, odsoudil jej a uvedl, že jeho pachatelé se pokoušejí "zasít svár mezi jednotlivé složky společnosti". Odmítl, že by na něm vláda či on sám nesli jakoukoli vinu. Zároveň se rozhodl zrušit plánovanou oficiální návštěvu Turkmenistánu.

Čtyři odborové svazy a sdružení, které svolaly sobotní mírový pochod, obvinily prezidenta Erdogana a jeho stoupence v parlamentu, že zemi kvůli svým politickým cílům zatáhli do občanské války. Odbory také vyhlásily dvoudenní stávku a vyzvaly všechny státní zaměstnance, aby se k nim připojili.

V Turecku se 1. listopadu konají předčasné parlamentní volby, které bombový útok jistě poznamená. Nálože totiž vybuchly na místě, kde se shromažďovali zejména zástupci prokurdské opoziční Lidové demokratické strany (HDP). Ta se v červnových volbách poprvé probojovala do sněmovny, a znemožnila tak do té doby vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) získat většinu. Už před červnovými volbami mířilo na HDP několik útoků, při jednom z nich zahynuli čtyři lidé.

Zdroj: YouTube, Cine Kanal

Psali jsme také:

Turci zastřelili kurdské bojovnice proti IS, fotka zkrvaveného těla jedné z nich se objevila na internetu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.