Kryptoanalýza diplomkou roku v soutěži ACM SPY 2013

Kryptoanalýza diplomkou roku v soutěži ACM SPY 2013
17 / 01 / 2014, 11:46

První místo v soutěži diplomových prací ACM SPY 2013 vyhrál Josef Kokeš, student ČVUT v Praze, se svým projektem Kryptoanalýza šifry Baby Rijndael pod vedením Róberta Lórencze. Vítěz obdržel z rukou Tomáše Krátkého, zástupce společnosti Profinit, šek na 1000 €, vedoucí vítězné práce pak dostal cenu 200 €.

Předseda poroty, docent Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze Jan Holub, vítěznou práci komentoval slovy: „Jedná se o významný přínos do oblasti bezpečnosti dat. Práce se zabývá jedním z nejrozšířenějších šifrovacích algoritmů – AES. Na podstatně zjednodušeném modelu se snaží o prolomení této šifry. Výsledkem bylo, že se nepodařilo nalézt žádnou významnou slabinu, která by vedla k prolomení šifry AES.“ Druhé místo v soutěži obsadil Lukáš Kekely z VUT v Brně a třetí místo obsadil Martin Líška z Masarykovy Univerzity taktéž v Brně.

www.acm-spy.cz

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.