Kuba na cestě k ekonomické a společenské liberalizaci. Nastane i ta politická?

Kuba na cestě k ekonomické a společenské liberalizaci. Nastane i ta politická?
Popisek: Kuba
25 / 07 / 2018, 11:00

,,Ostrov svobody" zažije zřejmě v krátké době smršť zásadnějších změn, které přinesou větší demokratizaci a liberalizaci Kuby, kde vládne neochvějně od roku 1959 Komunistická strana Kuby.

psali jsme: Tillerson: Madura možná čeká vojenský převrat, může odjet na Kubu

Největší změnou proti minulosti má být oficiální uznání soukromého vlastnictví a volný trh. Bude také vytvořen vládní ,,mezičlánek" v podobě premiéra a prezident bude mít omezen svůj mandát pouze na dvě období po pěti letech. Kromě ekonomických změn má nová ústava zakázat diskriminaci na základě pohlaví, etnického či jiného původu.

Psali jsme: Donaldu Trumpovi je úplně jedno, co se děje v regionu Latinské Ameriky, říká v rozhovoru pro SM historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

Společenské a ekonomické změny, které mají po schválení nové ústavy nastat, však vyvolávají otázku, zda dojde také ke změnám týkajících se politického systému, který je od roku 1959 v podstatě rigidní. Legální je na Kubě pouze Komunistická strana Kuby, opozice není připuštěna na ,,ostrově svobody" je disent perzekvován jako trvale nežádoucí prvek, který chce podle vedoucích politických činitelů rozvracet zemi. Nedá se tak předpokládat, že by v politickém systému byly zakotveny nějaké změny, bude naopak zachován dosavadní status quo a vládnout se bude dál podle aktuálních potřeb. Vůdčí úloha komunistické strany tak bude zachována dál.

psali jsme: Revolucionář s krvavýma rukama. Che Guevara byl popraven 9.10.1967

Pokud by totiž Kuba například oficiálně zlegalizovala opozici, povolila další politické strany, bylo by tím nastartováno postupné rozvolňování režimu, které by mohlo přerůst v převrat, což si vzhledem k událostem v roce 1989 ve střední a jihovýchodní Evropě kubánská vládní garnitura velmi dobře uvědomuje. I tak však nová ústava přináší pozitivní změny, které jistě běžní Kubánci uvítají. Jestli je to předzvěst dalších změn, zatím není jasné.

psali jsme: Castro pobízel v karibské krizi Sovětský svaz, ať použije atomové zbraně proti USA, říká v rozhovoru pro Security magazín iberoamerikanista Josef Opatrný

Nicméně se dá předpokládat, že v ekonomické a společenské sféře se budou poměry na Kubě spíše liberalizovat vhledem k dlouhodobě špatné ekonomické situaci. Politická oblast však zůstane (zatím) nedotknutelná.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte ví

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace