Kubánský diktátor Fidel Castro slaví 90 let

Kubánský diktátor Fidel Castro slaví 90 let
Autor fotografie: Sami Keinänen|Popisek: Ilustrační foto
13 / 08 / 2016, 15:30

Fidel Castro se narodil 13.srpna 1926 v Biránu na Kubě. Bývalý revolucionář, kubánský prezident a diktátor vládl na "ostrově svobody" od roku 1959, kdy svrhnul režim generála Batisty.

Kubě vládl až do roku 2006, kdy kvůli zdravotním důvodům odstoupil a vládu předal svému bratru Raúlovi.Od té doby se občas objeví v médiích ve své teplákové soupravě Adidas, ale i přes občasné zprávy o zhoršení zdravotního stavu, se Castro dnes dožívá věku 90 let.

fidel

Typické znaky revolucionáře byly hodinové projevy, plnovous a kouření kubánských doutníků.

CUBA-CASTRO/

Údajně měl za život 35 tisíc žen, jeho sexuální apetiti byl neukojitelný, má devět dětí.

Přežil mnoho pokusů o atentát - číslo prý dosahuje počtu 637 a Kuba dokonce postavila muzeum patřící pod ministerstvo vnitra, které mapuje snahy o likvidaci Castra a komunismu na Kubě. Asi nejznámějším pokusem Castra odstranit je legendární invaze exulantů do jihokubánské zátoky sviní. Ta se stejně jako ostatní pokusy nepovedla.

Fidel Castro in Boston

CIA se také vyznamenala - otrávené pilulky, jedv botách, či otrávený potápěčský oblek... Nic z toho nikdy nezabralo a kubánský vůdce je toho živým důkazem.

Fidel Castro byl při návštěvě ČSSR vyznamenán Řádem Bílého lva a také obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, o kterém se následně po roce 1989 vedly debaty, zda by mu měl být odebrán či ne.

Zdroj: Wikipedie, BBC

 

Tagy článku