Kubánský vůdce Fidel Castro: Můj konec se blíží

Kubánský vůdce Fidel Castro: Můj konec se blíží
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Fidel Castro
25 / 04 / 2016, 16:45

Fidel Castro, symbol kubánské revoluce, prohlásil ve své řeči určené kubánským komunistům, že mu rychle ubývají síly.

Fidel Castro ve svém proslovu ke kubánským komunistům minulý týden prohlásil, že se jeho konec neodvratně blíží. Castro, který letos oslaví devadesáté narozeniny, nabádál své spolustraníky k tomu, aby jeho myšlenky zachovávaly v moderních podmínkách stále živé. Castro předal před pěti lety vládu svému mladšímu bratrovi Raúlovi, za něhož dochází k částečné politické a hospodářské liberalizaci Kuby.

Fidel Castro se stal revolučním symbolem Kuby od roku 1959, kde svrhnul s jeho spolubojovníky vládu Fulgencia Bautisty. Již delší dobu se však potýká se zdravotními problémy, které ho nakonec donutily předat moc svému mladšímu bratrovi. Ve zmíněném proslovu, který je vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vzácný, potvrdil, že Raúl Castro je fakticky nejvyšším představitelem země. Svým spolustraníkům vzkázal, že si uvědomuje, že se jeho konec blíží:

,,Brzy mi bude již 90 let. Čas dohoní každého z nás, ale myšlenky kubánských komunistů zde zůstávají jako důkaz toho, že když jsou rozvíjeny se zápalem, mohou produkovat materiální a kulturní statky, které člověk potřebuje, a my musíme bez přestávky bojovat, abychom je získali."

Castro pronesl řeč v době, kdy se Kuba začíná pomalu otevírat světu. Důkazem toho je nedávná návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy, která přispěla k další normalizaci vzájemných vztahů. Po 88 letech tak přiletěl na ,,ostrov svobody" nejvyšší americký politický činitel. Uvolňování sankcí vůči Kubě začalo na začátku roku 2015 a pokračuje dál. Otázkou je, jestli oteplení vztahů mezi Kubou a USA bude mít vliv na zrušení hospodářského embarga, které trvá od karibské krize z roku 1962.

 

Zdroj: foxnews.com,iDNES.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace