Kuciakova vražda podle sociologa změnila vládu i společnost

Kuciakova vražda podle sociologa změnila vládu i společnost
24 / 03 / 2018, 06:30

Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vyústila na Slovensku nejen v politickou krizi a změnu vlády.

Stala se také pověstnou poslední kapkou pro značnou část společnosti, která byla dlouhodobě nespokojena s různými kauzami v době vládnutí nejdéle sloužícího slovenského premiéra Roberta Fica. ČTK to řekl sociolog Michal Vašečka. Fico minulý týden podal demisi a prezident Andrej Kiska zhruba měsíc po Kuciakově vraždě jmenoval ve čtvrtek nový kabinet.

Pozůstatky zastřeleného novináře a jeho partnerky Martiny Kušnírové našla policie v jejich domě 25. února. K dvojnásobné vraždě, jejíž přesný termín kriminalisté nezveřejnili, došlo podle dostupných informací dříve. Policie za nejpravděpodobnější motiv označila investigativní práci reportéra, který ve svých článcích psal kromě jiného o kontaktech Ficových blízkých spolupracovníků na podnikatele spojovaného médii s mafií. Kuciak se také věnoval podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

"Slovensko se změnilo. Lidé si (po vraždě Kuciaka) uvědomili, že bylo překročeno několika tabu. Rovněž si uvědomili, že Slovensko se přiblížilo k oligarchizaci společnosti. To vše vyústilo v projevy, že takto lidé žít nechtějí. Část jich přišla zakřičet na náměstí a nemálo se začalo aktivizovat po celém Slovensku," uvedl Vašečka. Projevy nespokojenosti označil za druhou sametovou revoluci - ta první v listopadu 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu.

Nynější demonstrace podle Vašečky přispěly k demisi premiéra Roberta Fica, který v polovině čtyřletého funkčního období své poslední vlády rezignoval v zájmu vyřešení politické krize po vraždě Kuciaka a jeho přítelkyně. Dosavadní koalice následně vytvořila nový kabinet, ve kterém zůstala většina ministrů Ficovy vlády. Jejím novým šéfem se stal dřívější vicepremiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini.

"Slovensko dospělo do stadia, že občanská společnost se emancipovala. Když se podíváme do Maďarska nebo do Polska, tak protesty proti vládám, které mění země směrem k autoritářství, neměly takovou sílu jako na Slovensku," řekl Vašečka. Po jmenování Pellegriniho kabinetu organizátoři dřívějších protivládních demonstrací další protest v Bratislavě zrušili, štafetu ale převzali studenti vysokých škol.

Bývalý trojnásobný předseda vlády Fico po demisi na funkci premiéra začal uplatňovat mandát poslance, kterým byl zvolen v roce 2016 a který podle ústavy člen slovenské vlády nevykonává. Fico již dříve řekl, že chce zůstat aktivním předsedou politické strany. Popularita Směru-SD po vraždě Kuciaka podle průzkumu veřejného mínění výrazněji klesla, Směr-SD nicméně zůstal nejoblíbenější stranou na Slovensku.

Slovenská policie nezveřejnila podrobnosti o vyšetřování dvojnásobné vraždy. Podle slovenských medií až pitva ukázala, že reportér byl zastřelen dvěma ranami a nikoli jednou, jak původně informoval policejní prezident Tibor Gašpar. List Hospodárske noviny zase napsal, že střelec při vraždě použil upravenou plynovou zbraň. Soudní lékaři na Slovensku dříve kritizovali policii za to, že k ohledaní těl nepřizvala soudního lékaře, byť Gašpar tento postup obhajoval.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace