EXKLUZIVNĚ Kurdská superbojovnice v ČR: Zbraně proti IS kupujeme na trzích

EXKLUZIVNĚ Kurdská superbojovnice v ČR: Zbraně proti IS kupujeme na trzích
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Nesrin Abdullah
03 / 09 / 2015, 14:00

Nesrin Abdullah je dnes již legendární bojovnice a náčelnice kurdských ženských oddílů bojujících proti Islámskému státu. Čelní představitelé evropských států, ale i nižších úřadů, ji vítají s otevřenou náručí a pějí v souvislosti s ni jen chválu. Naposled ji přijal kupříkladu francouzský prezident François Holland.

Sebevědomá 36 letá Nesrin Abdullah se narodila v kantonu Jazira, v autonomní kurdské oblasti Rojava v severní Sýrii. Po vypuknutí občanské války v Sýrii v roce 2011, a poté, co islámští radikálové z IS zaútočili na město Kobane, se Nesrin Abdullah postavila do první linie bojů s islamistickými teroristy.

Dnešní schůzka se odehrála v zasedací místnosti výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. Fotografie na kterých je zachycena, neukazují neuvěřitelnou energii a přesvědčení o spravedlivém boji proti teroristickým zrůdám Tato malá žena v maskovacím mundůru energií jen srší. Na výšku nemá asi ani 160 centimetrů, ale její jméno vyvolává u fanatiků z IS zuřivost.

Nesrin Abdullah a MUDr.Uzunoglu

Kdo je tedy Nesrin Abdullah - bojovnice od narození, nebo žena přinucená okolnostmi bojovat?

Vyrůstala jsem ve vlastenecké kurdské rodině, úspěšně jsem vystudovala žurnalistiku v Sýrii a posléze v egyptské Káhiře. Myslela jsem si, že budu novinářka, ale události v Kurdistánu mě vedly k tomu bojovat za svobodu a Kurdistán.

Kdy jste získala vojenský výcvik?

Prošla jsem si vojenskou akademií YPG v době, kdy ženské oddíly neexistovaly, a díky tomuto výcviku bylo rozhodnuto o vytvoření ženských jednotek. Dnes je z toho armáda ženských bojovnic, které operují po délce 600 kilometrů.

Jaký je cíl Vaší návštěvy Evropy? Byla jste ve Francii u prezidenta Hollanda, nyní v Čechách - chcete podporu ve formě dodávek zbraní?

Cílem bylo jak ve Francii, tak jinde a i zde v České republice přiblížit situaci boje s Islámským státem a společně přemýšlet nad bojem s těmito zrůdami, popřemýšlet nad nebezpečím, které hrozí Evropě.

Máte v Čechách už nějaké partnery?

Vztahy teprve navazujeme, Výbor obrany vedený poslancem Davida Kádnera (člen Úsvitu národní koalice) je dobrý začátek.

Situace v Sýrii je pro Evropany relativně nepřehledná. Střetávají se zde mocenské zájmy USA, Ruska, Íránu i Turecka. Jaký je váš názor na ruskou podporu režimu Bašára Asada?

Ruskou podporu režimu Assada uvítáme pouze v případě, že bude vázána na demokratizaci Sýrie. Pokud to bude bezpodmínečná podpora, tak ne - nic to nevyřeší.

Je tady cíl postavit na troskách Sýrie a Iráku stát pro 30 miliónů Kurdů?

Rozhodně ne, nejde o samostatný Kurdistán, chceme demokratickou konfederaci po vzoru Švýcarska a jeho kantonů, tedy systém, kdy rozhodují lidé a ne nějaká centrální vláda. Uspořádání Švýcarska je pro nás vzor. Nyní máme v osvobozených oblastech již 3 kantony a není důvod, proč jich na území Sýrie nemít víc.

Kolik žen slouží v kurdských jednotkách?

Nyní je mezi jednotkami už 40-45 % žen.

Jaký je Váš názor na letecké údery koalice vedené USA - bude to stačit na zničení IS?

Dva roky bojujeme téměř holýma rukama. Za poslední měsíce se to zlepšilo, Pentagon pomáhá a koordinuje se s námi, jedná se ale pouze o vzdušné zásahy, my ale potřebujeme zbraně a munici. Kupujeme je na trzích, kdežto IS má ty nejmodernější zbraně. Vzdušná podpora zdaleka otázku fronty neřeší, často dojde i k zásahu kurdské jednotky.

Cítila jste někdy strach během mise?

Ne. Válka a cíl, za který bojuji, jsou spravedlivé, chrání rodiny, děti.

Zazněla odpověď na poslední otázku, a malá velká žena odbíhá na další jednání, musí toho do konce návštěvy, tedy 9. září, stihnout ještě hodně. Předseda výboru David Kádner jí slíbil, že zajistí i schůzku na Ministerstvu obrany a snad tedy bude Česká republika pokračovat v podpoře Kurdů, kterým již byla pomoc v podobě nábojů zaslána začátkem letošního roku.

 

Co zaznělo mimo rozhovor:

Město Kobani má velký problém díky zaminování - ustupující jednotky Islámského státu zanechaly území města prakticky celé zaminované a kurdské jednotky nemají techniku na odminování. Jen za posledních pár týdnů zemřelo více než devadesát lidí následkem výbuchů ukrytých min. To samozřejmě odrazuje lidi od návratu do osvobozeného města.

Problém s Tureckem - Kurdové z Turecka by rádi pomohli svým krajanům na území Sýrie, ale státní moc tomu brání, uzavřela hranici mezi syrským Kurdistánem a tureckým územím. Němečtí Kurdové koupili a poslali 16 sanitek do oblasti, velká většina ale uvízla na turecké straně hranice!

Turecká vláda posílá do regionu ozbrojené Turkmeny, kteří mají jako loutky tureckého státu destabilizovat současný systém na osvobozených územích od IS.

Islám je zhoubná ideologie!

 

 

Tagy článku