Kurdští bojovníci budou cvičit v Bechyni

Kurdští bojovníci budou cvičit v Bechyni
Popisek: Ilustrační foto
29 / 09 / 2016, 22:15

Parlamentní listy přinesly jako první informaci, že kurdští bojovníci by měli projít speciálním pyrotechnickým výcvikem ve vojenském prostoru v Bechyni. Radnice o tom prý nevěděla.

"Snad kolem dvaceti kurdských bojovníků by mělo dorazit do Bechyně na výcvik zacházení s výbušninami. Otázka je, jak jsou prověření. Když jsem o tom říkal známým, byli zděšení. Moc z toho prostě odvázaný nejsme," sdělil anonymně ParlamentnímListům.cz jeden z občanů Bechyně, který je dobře obeznámen s děním v tamní vojenské posádce. Reakce z ministerstva obrany na sebe kupodivu nenechala dlouho čekat.

Psali jsme: Postrach bojovníků Islámského státu v Praze

"Připravovaného kurzu v České republice se budou účastnit příslušníci oficiálních bezpečnostních složek Regionu iráckého Kurdistánu. Konání kurzu v oblasti Explosive Ordnance Disposal (EOD, zjednodušeně řečeno "pyrotechnická služba") v Česku skutečně primárně vyplynulo z konzultací náměstka Landovského v Regionu iráckého Kurdistánu na počátku tohoto roku," odpověděl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Na počátku ledna byl totiž náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jakub Landovský na návštěvě v Regionu iráckého Kurdistánu.

Psali jsme: Video: Kurdská anti-teroristická jednotka útočí na ISIS

"Potřeba výcviku iráckých ozbrojených sil v této oblasti však rezonuje opakovaně na různých mezinárodních jednáních, například Globální koalice proti Daeš nebo v NATO. Pro Ministerstvo obrany České republiky je kurz příležitostí zúročit zkušenosti našich pyrotechniků z dosavadních zahraničních misí a současně asistovat Iráku při výstavbě schopností, které budou v zemi potřebné ještě dlouho po porážce Daeš," doplnil mluvčí.

Ze skladů české armády již do rukou Kurdů putovalo několik zásilek munice a zbraní. Například v srpnu 2014 střelivo pro samopaly Kalašnikov, kulomety, pancéřovky a ruční granáty, v prosinci 2014 protitankové střely. Amnesty International to hodnotí jako "více než riskantní podnik".

Celý článek najdete na serveru Parlamentní listy.

Tagy článku