Kurdští bojovníci využívají Google v boji s IS

Kurdští bojovníci využívají Google v boji s IS
21 / 08 / 2015, 13:15

Dnešní technologie zcela mění strategii bojů - běžně se využívají drony, snímky ze satelitů a internet. Kurdové v boji s teroristy z Islámského státu využívají Google Earth.

Kurdové jsou nyní jedním z nejlepších spojenců USA v boji proti džihádistům v Sýrii. Ačkoli Amerika okolo spolupráce mlží, není pochyb, že Spojené státy a kurdští bojovníci jsou v úzkém kontaktu. Kurdští bojovníci prý využívají tablety a Google Earth - a právě tato volně dostupná aplikace asi nejvíce mění způsob vedení války s islamisty.

Podle válečné reportérky deníku New York Times Rukmini Callimachi, američtí vojáci před bombardováním pozic IS dávají Kurdům mapu se žlutě označenými místy, kam se mají uchýlit, aby se vyhnuli nebezpečí. Naopak červeně jsou označeny pozice a budovy, které obsadili teroristé IS. Místa, kde má USA udeřit, doplňují i sami Kurdové a s útokem se začne vždy až ve chvíli, kdy jsou kurdští bojovníci bezpečně na žlutě označených místech.

S po celém světě oblíbeným operačním systémem a aplikacemi jako ty od Google, stačí, když Kurdové zašlou GPS souřadnice a vyčkají na letecký úder. Pentagon potvrdil, že Amerika spolupracuje se syrskými Kurdy, ale nepotvrdil, že by si vzájemně vyměňovali souřadnice útoků a naopak bezpečných míst, kam se mohou kurdští spojenci uchýlit. Ani Google a ministerstvo obrany nechce věc komentovat.

Zdroj: iHLS

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.