Kurz představil novou rakouskou vládu, bude prý proevropská

Kurz představil novou rakouskou vládu, bude prý proevropská
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Sebastian Kurz
17 / 12 / 2017, 08:00

Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz včera představil novou koaliční vládu, na níž se v pátek dohodli lidovci s pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Kurz ujistil, že bude proevropská a bude usilovat o Evropu, v níž bude posílen princip subsidiarity. Mezi její programové priority bude patřit také snížení daňové zátěže na evropský průměr, digitalizaci či rozvíjení přímé demokracie.

Kurz včera ráno koaliční dohodu a složení vlády nejdřív představil prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi a poté koaliční ujednání schválila předsednictva obou koaličních stran ÖVP a FPÖ. Odpoledne jejich předsedové představili podrobnosti i veřejnosti.

Kurz potvrdil, že prezident naléhal na to, aby vláda byla proevropská, až v personálních otázkách vyslovil požadavek, aby ministerstva vnitra a spravedlnosti byla každé v rukou jiné strany. Těmto podmínkám prý bylo vyhověno. Ministři nominovaní FPÖ nakonec stanou i v čele resortů zahraničí, vnitra i obrany.

"Dohodli jsme se na jasném proevropském směřování s cílem posilovat subsidiaritu," prohlásil Kurz, který už v pátek oznámil, že se jeho strana dva měsíce po parlamentních volbách dohodla s FPÖ na nové koalici.

Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache potvrdil, že souhlasil s tím, aby vyloučil uspořádání referenda o vystoupení Rakouska z EU. Zároveň ale Strache mimo jiné prohlásil, že by byl rád, kdyby byly zrušeny sankce proti Rusku. Pokud se však v EU pro to nenajde většina, bude většinový postoj ctít. Kurz poznamenal, že stávající rakouský postoj vůči sankcím se nezmění.

Kurz dále slíbil, že nová vláda nebude zavádět nové daně. Daňová zátěž má být snížena na evropský průměr, nyní je prý vyšší. Jedenatřicetiletý Kurz, který se na počátku příštího týdne stane nejmladším šéfem vlády v Evropě, mezi cíli vlády zmínil také například úsilí o odbourávání regulací, flexibilnější pracovní dobu, digitalizaci nebo rozvíjení přímé demokracie. Rakousko by podle Kurze zároveň mělo být zemí, kde se vyplácí pracovat a v níž existuje sociální systém, jenž pomáhá skutečně potřebným. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace