Kurz: Vídeň je připravena reagovat na německý plán k migraci

Kurz: Vídeň je připravena reagovat na německý plán k migraci
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Sebastian Kurz
06 / 07 / 2018, 07:00

Berlín/Vídeň - Rakousko je v případě potřeby připraveno reagovat vlastními kroky na německý plán, který má řešit takzvaný druhotný pohyb migrantů přes německou hranici.

Novinářům to před dnešním setkáním s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Zdůraznil zároveň, že cílem Vídně je udržet existenci schengenského prostoru volného pohybu uvnitř EU. K tomu je však podle názoru rakouské vlády potřeba v první řadě zajistit účinnou ochranu vnější hranice bloku. "My jsme výrazně přispěli k tomu, že nastala změna v tom, jak lidé na evropské úrovni o migraci přemýšlejí. Bojovali jsme o to roky," podotkl Kurz.

Kancléř také připomněl, že summit EU dal koncem června jasně najevo právě změnu přístupu unie k řešení migrační problematiky.

Seehofer dnes ve Vídni představí vnitroněmeckou dohodou o vzniku takzvaných tranzitních center pro uprchlíky na německo-rakouské hranici, která pomohla počátkem týdne v Německu alespoň prozatím zažehnat hlubokou vládní krizi.

Tématu migrační politiky se pravděpodobně budou věnovat i německá kancléřka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán při jednání v Berlíně.

Rakouská vláda dává najevo, že o plánu nemá mnoho konkrétních informací. "Chceme v osobním rozhovoru zjistit, o jaká opatření přesně půjde," poznamenal dnes Kurz. Nynější předsednická země EU však podle něj má k dispozici novou policejní sílu k ochraně hranice, uskutečnila potřebná cvičení a je dobře připravena na cokoliv, co se může stát.

"Německo je tou zemí, která v této chvíli plánuje svá národní opatření. My s nimi jednáme, ale prosím pochopte, že jde o německá rozhodnutí, která si možná vyžádají naši reakci," řekl dnes Kurz novinářům.

Rakousko by podle diplomatů nejspíš reagovalo zpřísněním režimu přinejmenším na své jižní hranici s Itálií, kam nyní připlouvá největší počet migrantů snažících se dostat do dalších evropských zemí. Citlivá by byla v této souvislosti především situace ve frenkventovaném Brennerském průsmyku.

Rakousko chce kvůli zlepšení ochrany vnější hranice unie také prosazovat podporu zemí, které mají tento úkol na starosti, pomoc například jejich policejním silám či námořnictvu. Podle názoru Vídně je také nutné co nejrychleji posílit mandát, rozpočet, vybavení i personál unijní pobřežní a pohraniční stráže tak, aby mohla těmto zemím skutečně účinně pomáhat.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace