Kurz zajetí a výslech – realita, která naštěstí byla pouhou hrou.

Kurz zajetí a výslech – realita, která naštěstí byla pouhou hrou.
Autor fotografie: Jiří Koubek|Popisek: V takových podmínkách jsou zadržováni "unesení"
13 / 04 / 2016, 18:00

Jak se cítí unesený? Jaké je to při výslechu?

Rád cestuji a  vybírám si méně obvyklé a řekněme méně bezpečné destinace. Jsou to místa, kde se může stát cokoliv. Současná situace ve světě celkem nahrává tomu, aby i čeští turisté byli chyceni a bylo za ně požadováno výkupné.

Zadal jsem do vyhledávače hesla „zajetí a výslech“ a překvapeně jsem zíral, že existuje kurz nazvaný Zajetí a výslech. Jako zážitková aktivita je to asi méně obligátní než welness pro dva v romantickém údolí, pomyslel jsem si s úsměvem. Kdo na takové kurzy asi chodí? A kdo to pořádá? Poslední věta říká 'vyzkoušejte si co ve vás je' a ta mně nakopla. Jdu do toho! 

Zjistil jsem si, že se jedná o třídenní akci, která se skládá ze základní teorie co a jak, a pak se jde rovnou na věc. Na kurzu školí veteráni z Afganistanu, kteří asi mají něco za sebou a vědí, o čem mluví. Trochu mě zklamalo, že žádný z nich sice nebyl během mise zatčen, ale i tak to stálo za to.

Po dopolední „nalejvárně“ přichází první část praktická. Je třeba si ověřit, jak člověk zareaguje, když na něj zaútočí rozzuřený pes. Trochu se třesu vzrušením, když se dívám do očí psa, který je schopen na rozkaz svého pána skočit mi po krku. Během dne mi dochází, že to asi nebude taková sranda, kde jim, starým mazákům, ukážu, co ve mně je. Seznamuji se s výslechovými technikami  a způsoby jak v zajetí přežít. Zjištění, že při výslechu zlomí každého, dříve či později, mě nepotěšilo. 

Dáváme si s kolegy "poslední" večeři a v 18:00 začínáme. Na rozehřátí mám před sebou čtyřicetikilometrový pochod neznámým kopcovitým terénem. Sám. S mapou, baterkou a trochou jídla. Tohle jsem nečekal. Mám dobré boty, ale nemám spacák. Mělo mě to napadnout, když se nepsalo nic o ubytování. Ale i to je součástí zážitku.

Dva muži v maskáčích mě vysazují na začátku mojí trasy. V mapě mám vyznačeny body, kterými musím projít, a z každého místa poslat sms. Do háje, všechny jsou na kopci, takže to bude pěkná makačka. Vyrážím. Kolem třetí ráno myslím, že už to nedojdu, ale mám za sebou víc než polovinu cesty. Přece se nevzdám.

Jak jsou na tom ostatní nevím. Co když už se ostatní vzdali a já jsem poslední? Nebo naopak. Co když se nevzdal nikdo a já budu první? Zatínám zuby a říkám si, že tuhle část dokončím.

V 7:41 dorážím do místa určení. Fajn, stihl jsem to a dokonce mám 79 minut k dobru. Hlásím se z posledního bodu a čekám, co se bude dít. Je strašná zima, stoupá mi pára od pusy a chce se mi spát. Za chvíli se v zatáčce objevuje auto a vyskáčou z něho 4 maskovaní ozbrojení muži. Chci se prát, ale jsem během momentu zpacifikován, ležím na polní cestě, chlapi mě šacují a spoutávají. Na oči mi nasazují černé brýle a nic nevidím. Pak mě hodí do auta a odjíždíme.

Snažím si vzpomenout  na všechno, co včera říkali na školení, ale jak mám určit směr, kterým jedeme, když nic nevidím? Poslouchám, o čem se baví, ale ti chlapi mlčí jako zařezaní. Po nějaké době zastavujeme, táhnou mě z auta a jdeme po schodech dolů. Cítím chlad, vlhkost, plíseň. Hodí mě na podlahu, sundají mi pouta a brýle a odchází pryč. Rozhlížím se, ale jsem tam sám. Mám hlad, žízeň a chce se mi spát ...

Po nějaké době přibývají další zajatci. Nemáme hodinky a nevíme kolik je hodin, ani co se děje nahoře, venku. Je nás víc, ale rozhodně si nepokecáme. Jsme neustále pod kontrolou. Začnou nás po jednom brát k výslechu. Odvádí mě opět spoutaného, tentokrát s papírovým pytlem na hlavě. Vedou mě tak cca 300 m do nějaké budovy. Jdeme do patra. Vůbec nevím co se děje, kolik je hodin, kde jsem. Ale aspoň je tu relativně teplo. Sundávají mi pytel z hlavy a uvolňují pouta. Naproti sedí chlap a ženská. Jistě, starý trik, on bude ten zlý a ona ta hodná, že? Výslech začíná.

Nic však není tak, jak jsem si myslel. Výslechové metody okoukané z filmů tu opravdu nečekejte. Vím, že je to jenom hra, ale tahle hra je hodně reálná a chvílemi propadám iluzi, že je to skutečnost, ne že za pár hodin skončíme a já pojedu zpátky domů. Fyzické vyčerpání, nevyspání, hlad a žízeň v kombinaci s nepohodlím udělají své. Výslech nabírá na obrátkách a já mám mnohokrát chuť to odpískat a říct "dost, končíme!", ale pokaždé v sobě najdu ještě další netušené rezervy a znovu si říkám: „ještě ne, ukážu vám, co ve mně je!“

Pomalu se dostávám do fáze, kdy věřím, že to, co se kolem mně děje, je realita, a můj normální život je jen nějaký vzdálený sen. Dochází mi hodně věcí, na které bych za normálních okolností ani nepomyslel. Uvažuji, co bude dál. Kdy a jak tohle skončí?

Znovu jsem veden spoutaný, nic nevidím, ale tuším, že mě vedou k dalšímu výslechu. Po kolikáté už? Zase budu klečet ve tmě? Zase budu snášet to ponížení? Pak zaslechnu známý zvuk otvíraných dveří, takže je to jisté - dáme si další kolečko velmi nepříjemného dotazovaní.

Začínám o sobě pochybovat, jestli to ještě zvládnu. Slyším hlas vyšetřovatele, jak rozkazuje "sundejte mu pouta a pytel z hlavy". Jsem oslněn, do očí mi svítí světlo, ale pomalu se rozkoukávám. Vyšetřovatel se přátelsky směje, blahopřeje mi a nabízí mi kafe a pizzu. Cože? Opravdu končíme? "Jo, byl jsi dobrej", usmívá se a já se zaslouženě cítím jako hustej frajer. Dal jsem to! Netušil jsem co ve mně je a stálo to za to! 

Autor: Jiří Koubek

 

Tagy článku