Kurz základní přípravy AZ AČR – první týden pohledem obyčejného vojína

Kurz základní přípravy AZ AČR – první týden pohledem obyčejného vojína
Autor fotografie: Aktivní zálohy AČR|Popisek: Hned po rozvodu jsme měli zdravotní přípravu
03 / 08 / 2016, 09:15

Již do druhého týdne nastoupili vojíni kurz základní přípravy AZ.

Exkluzivně pro Security magazín první týden shrnul vojín M.

"Je neděle a já sedím v autobuse směr Praha a následně Vyškov, kde mě čeká druhý týden KZP.
Oproti mým mladším kolegům bych k popisu přistoupil spíše věcné než emotivně.

První věc co mne překvapila nutno dodat že příjemné je věkové složení zájemců o službu u AZ kteří do službu nastoupili. Co jsem pochytil když jsme se vzájemně představovali na jedné z hodin, je nás tam jen několik nad 30 let. Nejstaršímu je tuším kolem 38 nebo 39 let, drtivá většina mých kolegů je ve věku kolem 20 let.

Ještě více mne překvapila vzdělanostní úroveň mých kolegů, troufnu si odhadnout, že více než polovina jsme zastoupení vysokoškoláci či studenti VŠ od technických inženýrů, učitelů, humanitních absolventů atd. Dokonce také jeden právník a student teologie. Jak jsem si všiml tohle překvapilo i instruktory samotné a po tomto zjištění k nám přistupují (nebo mi tak  přijde) s lehounce větším respektem. Jsou tady i kolegové plynule hovořící několika cizími jazyky, za všechny bych uvedl kluka, který pět let žil v USA a vystudoval tam dokonce dvě vysoké školy.

Ale zpět k výcviku samotnému: objektivně řečeno je to zatím lehce náročné a na výkonech se zatím podepisuje pouze nedostatek spánku (vstáváme ve 4:40 a spát chodíme kolem 23:00).

První týden jsme trávili spíš na učebnách a nasávali teorii. Až příští týdny budeme všechno zkoušet venku v praxi. Fyzická náročnost je tak zatím tak na stupni 2, kdy jsme prošli jen fyzickým přezkoušením a k tomu pár rozcviček (běh, kliky a sed-lehy).

Pozitivně vnímám (zatím :-) ) osobnosti instruktorů. Jsou vybraní podle mého soudu dobře. Svojí práci rozumí, všichni to jsou veteráni z misí a nikdo to nepřehání s "buzeraci". Samozřejmě kázeň být musí, ale kdo si plní co má, nemá problémy.

Co se týče doporučení, která mi po těch prvních dnech utkvěla v hlavě:

  • bez alespoň lehké fyzické přípravy to nedáte, základem je pak běh!!
  • nejdůležitější věcí jsou HODINKY - v armádě je základem být všude včas
  • kdo je zvyklý se učit např. ze školy tak přednášky vstřebá rychle
  • základ je nevyčnívat a nevymýšlet blbosti, instruktor ví proč co říká, a dělá to X krát déle než Vy
  • ubytování je super, pokoje po dvou a máte tam své soukromí.

Takže za mne zatím vše splňuje očekávání, uvidíme co ještě přijde :-)
 

Výše popsaný  výcvik je identický s dobrovolným cvičením, na které je možné se přihlásit vyplněním registračního formuláře (dobrovolné cvičení je novinka, kterou umožňuje nová legislativa). Výcvik den po dni naleznete v historii deníku jiných účastníků KZP.

„Za měsíc červenec vyplnilo registrační formulář už 543 zájemců o dobrovolné cvičení. Považujeme to velký úspěch“ řekl nám Ludvík Cimburek, poradce NGŠ AČR pro AZ a velitel roty AZ 601.skss. a dodal „Vždyť na Slovensku kampaň na dobrovolný vojenský výcvik trvala půl roku a přihlásilo se jen 129 zájemců a nastoupilo jich 37."

(Podrobnosti zde: tyden.cz)

„Dovolte, abych na tomto místě poděkoval všem internetovým médiím, která nám tuto legislativní novinku pomohla rozšířit mezi veřejnost. Data, které máme k dispozici jednoznačně potvrzují, že mladí lidé žijí on-line a informace, která není na webu a není sdílená na facebookových skupinách, nebo mezi přáteli prostě neexistuje“ ,doplnil Ludvík Cimburek.

 


Pohled na právě skončený den výcviku vám budeme s jednodenním zpožděním předávat zde. Pokud jste nestihli některý z předchozích článků, podívejte se do historie deníku účastníka KZP.

Tagy článku