Kvalita za super cenu: test svítilny Fenix E20

Kvalita za super cenu: test svítilny Fenix E20
Autor fotografie: Redakce/ Filip Klasna|Popisek: Test svítilny Fenix E20
24 / 12 / 2015, 12:45

TEST / Do našeho redakčního testu dorazil zástupce cenově zajímavých svítilen od Fenixu, konkrétně druhá generace svítilny E20 s diodou Cree XP-E2, která je napájená dvěma tužkovými bateriemi velikosti AA.

Že se nejedná o top model z nabídky firmy, je zřejmé z pohledu na balení, ve kterém svítilna dorazila. Ta je zatavena do plastového obalu, tedy žádná krabička nebo kufřík. Úsporné balení je ale to jediné, na čem se šetřilo, protože po vybalení je tu kvalitní svítilna, jak jsme od Fenixu zvyklí. Černé tělo je vyrobeno z anodizovaného leteckého tvrzeného hliníku T6. Vzhledem k typu napájení zde logicky není žádný USB vstup pro napájení, poněkud zamrzí chybějící stavová dioda informující o úrovni nabití baterií, ale elektronická regulace svitu na docházející baterie upozorní tím, že svítilnu přepne do nižšího světelného režimu, když už ten nejvyšší baterky „neutáhnou“ - a takto to pokračuje, až bude svítilna svítit jen na nejnižší režim. V balení jsou dvě alkalické baterie, náhradní o-kroužek a šňůrka.

test svítilny Fenix E20

Dioda Cree XP-E2 se světelným tokem až 265 lumenů a životností 50 000 hodin dosvítí až na vzdálenost 210 metrů, což se z praxe potvrzuje, v porovnání s mnohem dražší UC35 je světelný kužel tenčí a méně rozptýlený. Takže ve skutečnosti i přes nižší výkon vidíte podobně dobře jako s dražší sestřičkou, tedy co se vzdálenosti týče. Co se celkového osvětleného prostoru týká, UC35 je na tom samozřejmě o dost lépe. Vodotěsnost splňuje normu IPX-8, E20 tedy nepoškodí ani ponoření do hloubky dvou metrů.

Svítilna se zapíná vypínačem umístěným v zadní části svítilny, lehkým stiskem se přepínají světelné režimy. E20 disponuje čtyřmi režimy, kdy na maximální výkon 265 lumenů vydrží svítit asi jeden a půl hodiny, v nejúspornějším režimu s 8 lumeny výrobce udává až 75 hodin nepřetržitého svícení. Naposledy zapnutý režim si svítilna pamatuje, takže po vypnutí a opětovném zapnutí svítí stejně jako v době posledního použití.

Kvalitní provedení a možnost provozu na klasické baterie AA, které koupíte kdekoliv na světě, pasují tuto svítilnu jako ideální na delší cesty, případně pro policisty nebo strážce, kteří si za vlastní peníze dokupují výstroj a vybavení.

Svítilnu nám k testu zapůjčil obchod www.kronium.cz, kde si Fenix E20 můžete koupit za 999 Kč.

Tagy článku