Kvůli kauze Česká pošta dnes zasedne Bezpečnostní rada státu

Kvůli kauze Česká pošta dnes zasedne Bezpečnostní rada státu
Popisek: Podle ministra Chovance hrozí poškození ekonomických zájmů České pošty
20 / 08 / 2015, 09:45

Na dnešek je svolaná mimořádná schůze předsednictva Bezpečnostní rady státu, které bude řešit kauzu údajného úplatku pro ČSSD. Důvodem svolání vrcholného orgánu státu je obava ministra vnitra Milana Chovance z destabilizace státního podniku pomocí bezpečnostně-zpravodajských prostředků.

Podle Chovance jsou přímo ohroženy ekonomické zájmy České pošty, a proto o víkendu požádal o svolání mimořádného zasedání vedení Bezpečnostní rady státu. V předsednictvu rady je premiér Bohumil Sobotka (ČSSD), vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a šéfové rezortů vnitra, obrany a zahraničí.

Aféra vyplula na povrch minulý týden. V médiích se objevila informace, že kvůli zakázce ve státním podniku Česká pošta byl podnikatel Lukáš Čadek požádán o úplatek ve výši tří milionů korun. O peníze si měl říci člen středočeské organizace ČSSD Kamil Choc, který už kvůli kauze přerušil své členství ve straně. Dva miliony korun měly být údajně pro sociální demokracii a jeden milion korun dokonce přímo pro ministra vnitra Milana Chovance, pod kterého rezort České pošty spadá. Čadek si jednání s Chocem nahrál.

Podnikatel, který již dříve dělal dvě zakázky pro Českou poštu, navíc žádá náhradu škody za neuskutečněný byznys a podal na státní podnik žalobu. Nakoupil prý zboží, ale pošta od smlouvy ustoupila.  Jak ministr vnitra, tak Česká pošta podali trestní oznámení a odmítají jakékoli nařčení ze strany podnikatele. Ten se nyní vytasil s další nahrávkou, tentokrát ředitele České pošty a ve středu prý odevzdal zásadní důkazy o korupci přímo na rezortu ministerstva vnitra na Vrchním státním zastupitelství v Praze.

"Je to o fungování vnitra a lidí kolem něj. Všechno se týká jen korupce, korupce a peněz. Jde o ministra. On je hlava," uvedl pro MF DNES Čadek.

Právě MF DNES, která patří ministrovi financí Andreji Babišovi, má k celé kauze exklusivní informace. V této souvislosti není bez zajímavosti, že Česká pošta má na krku další aféru v souvislosti s manipulacemi se zakázkami, ve které figuruje i několik firem. Mezi obviněnými firmami je také Agrotec, který spadá právě pod Babišův Agrofert.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace