Kvůli pětici unesených Čechů jede do Libanonu Šlachta a náměstek zahraničí

Kvůli pětici unesených Čechů jede do Libanonu Šlachta a náměstek zahraničí
05 / 08 / 2015, 12:45

V červenci byla na syrské hranici na východu Libanonu unesena pětice českých občanů. Do Bejrútu nyní míří česká delegace v čele s šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou a náměstkem ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem.

Pětice mužů ve věku mezi 25 a 47 lety se pohřešuje od 18. července. U města Kefraya v západní části libanonského údolí Bikáa bylo  nalezeno opuštěné vozidlo místní taxislužby, ve kterém bylo nalezeno pět českých pasů, cennosti a kreditní karty, které  patřily Čechům. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec a do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce výpravy. Není vyloučeno, že šlo o teroristický čin. V ČR věc vyšetřuje právě ÚOOZ a cílem mise do Bejrútu má být vzájemné předání informací a také příprava na návštěvu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který se věcí hodlá osobně zabývat.

Česká republika před cestami do Libanonu varuje od října loňského roku, a to z důvodu zvýšeného bezpečnostního rizika. Mimo jiné zmiňuje severní část údolí Bikáa a oblasti bezprostředně přiléhající k hranicím se Sýrií.

Tagy článku