Kyberprostor se dnes stává regulérním bojištěm, říká v rozhovoru pro SECURITY magazín předseda bezpečnostního výboru PSP ČR Roman Váňa

Kyberprostor se dnes stává regulérním bojištěm, říká v rozhovoru pro SECURITY magazín předseda bezpečnostního výboru PSP ČR Roman Váňa
Autor: flickr.com|Popisek: hacker
01 / 03 / 2017, 20:30

SECURITY Magazín přináší rozhovor s předsedou bezpečnostního výboru PSP ČR Romanem Váňou (ČSSD) ohledně problematiky kybernetické obrany.

Jak se stavíte k možnosti, že Vojenské zpravodajství v případě kybernetického útoku a vyhlášení stavu ohrožení státu, nebo válečného stavu aktivně zaútočí na kybernetického útočníka?

Kyberprostor se dnes stává regulérním bojištěm. Očekávám, že Česká republika bude schopna při napadení aktivního a účinného boje i v tomto prostoru.

V případě že s tímto postupem souhlasíte, jak bude zajištěna potřebná technická a personální podpora Vojenského zpravodajství?

Doufám, že tyto schopnosti budou do budoucna zajištěny dostatečně. Bude jistě snadnější pořídit odpovídající techniku než personál, neboť na trhu práce aktuálně není dost potřebných odborníků, zvláště když zvyšujeme schopnosti i v kybernetické bezpečnosti (připravovaný Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost). Je to výzva i pro naše vysoké školy.

V případě, že s delegováním pravomocí na Vojenské zpravodajství nesouhlasíte, kdo by podle Vás měl reagovat na vnější útok v kyberprostoru a proč?

S delegací pravomocí souhlasím, nicméně v tomto případě považuji Vojenské zpravodajství za součást Armády ČR, i když má pochopitelně speciální právní postavení. Ale vojenští zpravodajci jsou vojáci, o tom snad není spor.

Jakým způsobem bude zajištěna kontrola Vojenského zpravodajství a Národního centra kybernetických sil, aby se předešlo případnému zneužití pravomocí a technologie zaměstnanci těchto institucí.

Kontrola by měla být vícestupňová, nejen resortní, vládní, ale i dvoustupňová parlamentní. K tomu je však třeba doprojednat novely zákonů o Vojenském zpravodajství (kybernetická obrana) a o zpravodajských službách (zavedení druhého stupně parlamentní kontroly).

 

psali jsme:

Výzkum VMware: české firmy kybernetické hrozby podceňují, největší riziko vidí ve vlastních zaměstnancích

Kyberútoky jsou velký byznys. Roční zisk z jediné kampaně je až 34 milionů dolarů.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace