Kyberprostor se dnes stává regulérním bojištěm, říká v rozhovoru pro SECURITY magazín předseda bezpečnostního výboru PSP ČR Roman Váňa
foto: flickr.com/hacker
SECURITY Magazín přináší rozhovor s předsedou bezpečnostního výboru PSP ČR Romanem Váňou (ČSSD) ohledně problematiky kybernetické obrany.
Jak se stavíte k možnosti, že Vojenské zpravodajství v případě kybernetického útoku a vyhlášení stavu ohrožení státu, nebo válečného stavu aktivně zaútočí na kybernetického útočníka?
Kyberprostor se dnes stává regulérním bojištěm. Očekávám, že Česká republika bude schopna při napadení aktivního a účinného boje i v tomto prostoru.
V případě že s tímto postupem souhlasíte, jak bude zajištěna potřebná technická a personální podpora Vojenského zpravodajství?
Doufám, že tyto schopnosti budou do budoucna zajištěny dostatečně. Bude jistě snadnější pořídit odpovídající techniku než personál, neboť na trhu práce aktuálně není dost potřebných odborníků, zvláště když zvyšujeme schopnosti i v kybernetické bezpečnosti (připravovaný Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost). Je to výzva i pro naše vysoké školy.
V případě, že s delegováním pravomocí na Vojenské zpravodajství nesouhlasíte, kdo by podle Vás měl reagovat na vnější útok v kyberprostoru a proč?
S delegací pravomocí souhlasím, nicméně v tomto případě považuji Vojenské zpravodajství za součást Armády ČR, i když má pochopitelně speciální právní postavení. Ale vojenští zpravodajci jsou vojáci, o tom snad není spor.
Jakým způsobem bude zajištěna kontrola Vojenského zpravodajství a Národního centra kybernetických sil, aby se předešlo případnému zneužití pravomocí a technologie zaměstnanci těchto institucí.
Kontrola by měla být vícestupňová, nejen resortní, vládní, ale i dvoustupňová parlamentní. K tomu je však třeba doprojednat novely zákonů o Vojenském zpravodajství (kybernetická obrana) a o zpravodajských službách (zavedení druhého stupně parlamentní kontroly).
psali jsme:
Výzkum VMware: české firmy kybernetické hrozby podceňují, největší riziko vidí ve vlastních zaměstnancích
Kyberútoky jsou velký byznys. Roční zisk z jediné kampaně je až 34 milionů dolarů.
Tagy