Kyjev si ve středu vymění s povstalci zajatce

Kyjev si ve středu vymění s povstalci zajatce
Popisek: Ilustračný obrázok
25 / 12 / 2017, 12:15

Definitivní dohoda o výměně zajatců mezi Kyjevem a proruskými povstalci na Donbasu je na světě, obě strany by si měly zajatce vyměnit ve středu. V Moskvě to oznámili vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko a proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, který při jednání zastupoval ukrajinskou stranu.

Poslední detaily dohody dnes v ruské metropoli obě strany dojednávaly pod dohledem moskevského pravoslavného patriarchy Kirilla. Kyjev by měl propustit 306 válečných zajatců a proruští povstalci 74 vězněných Ukrajinců.

Podle minských mírových dohod z roku 2015 by si měly obě strany vyměnit zajatce podle zásady "všichni za všechny". Kirill dnes ale novinářům řekl, že na seznam propuštěných se všechny zadržované osoby nedostaly.

Jednání dlouho vázlo kvůli výhradám Ukrajiny i povstalců, diskuse o podmínkách výměny zajatců začala už loni. Průlom zřejmě přinesl telefonický rozhovor ruského prezidenta Vladimira Putina se Zacharčenkem z poloviny listopadu, po němž separatisté s propuštěním zadržovaných Ukrajinců vyslovili souhlas.

"Překonali jsme všechny problémy a vyměnili jsme si potvrzené seznamy. Výměna se uskuteční podle dojednaného scénáře 27. prosince," řekl novinářům Medvedčuk, který je označován za přítele Putinovy rodiny. Zacharčenko načasování "historické události" v rozhovoru s povstaleckou agenturou DAN potvrdil.

Z dosavadních informací není zřejmé, zda má být mezi propuštěnými také ukrajinský duchovní a teolog Igor Kozlovskij, za jehož osvobození koncem listopadu při návštěvě Ruska intervenoval český prezident Miloš Zeman. Dvaašedesátiletý Kozlovskij, který od začátku proruského povstání proti násilnostem na Donbasu protestoval, byl zatčen loni v lednu v Doněcku. Byl odsouzen na dva a půl roku vězení za špionáž a nezákonné držení zbraní.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.