Kyjev žádá, aby se Rusové stáhli z ukrajinských hranic a jednali dál se Západem

Kyjev žádá, aby se Rusové stáhli z ukrajinských hranic a jednali dál se Západem
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Ruské jednotky v Moskvě během Dne vítězství
31 / 01 / 2022, 12:00

Ukrajina požaduje po Rusku, aby stáhlo své jednotky ze společných hranic, nabádá rovněž k tomu, aby Moskva pokračovala v diplomatickém dialogu se Západem s cílem dosáhnout mírového rozřešení krize.

Jak nakonec skončí mezinárodní hádanka, do níž je zapojena Ukrajina, Rusko a západní společenství? Kyjev nejnověji deklaruje, že chce krizi vyřešit diplomatickou cestou, a proto naléhá na ruské jednotky, aby se stáhly z ukrajinských hranic a Moskva pokračovala v diplomatickém dialogu, aby mohla být krize rozřešena mírovými prostředky.

Rusko tak má ukázat, že dialog o deeskalaci napětí myslí vážně. ,,Rusko musí pokračovat v diplomatických jednáních a stáhnout své vojenské jednotky, které shromáždilo podél ukrajinských hranic a oblastí, jež dočasně okupuje," napsal na Twitter ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Mezitím skupina amerických senátorů dokončuje legislativní kroky k možným sankcím, které by mohla v případě jakéhokoliv porušení územní celistvosti Ukrajiny uvalit na Rusko, jež okolo ukrajinské hranice shromáždilo více než 100 000 vojáků.

Moskva v neděli prohlásila, že si přeje vztahy s USA na bázi vzájemného respektu, nicméně popírá, že by představovala hrozbu Ukrajině. Na druhé straně Kreml obvinil NATO z toho, že se snaží ,,zatáhnout" Ukrajinu do NATO, což naopak Západ odmítá.

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg již dříve prohlásil, že v případě ruské invaze nemá NATO plán poslat vojáky na Ukrajinu.


Zdroj: Al Džazíra

Tagy článku