La Vanguardia: Pachatel útoku v Barceloně byl zadržen, zabil při útěku muže

La Vanguardia: Pachatel útoku v Barceloně byl zadržen, zabil při útěku muže
21 / 08 / 2017, 17:15

Pachatel čtvrtečního útoku v Barceloně Júnis abú Jakúb, který si vyžádal 14 obětí a přes sto zraněných, byl zřejmě zadržen. Informoval o tom katalánský deník La Vanguardia. Katalánská policie na svých internetových stránkách pouze uvedla, že probíhá policejní akce v lokalitě Subirats nedaleko Barcelony.

Deník El País napsal, že podle prvních informací policejní akci spustil telefonát občana, který tvrdil, že viděl hledaného abú Jakúba, údajně s pásem výbušnin na těle. Podle některých zdrojů ho policie zastřelila.

Útoky v Katalánsku mají 15 obětí, útočník zabil na útěku muže

Teroristické útoky v Katalánsku z minulého týdne mají 15 obětí, uvedla dnes na společné tiskové konferenci katalánská vláda a policie. Nově se k obětem započetl i muž, kterého na útěku zavraždil útočník, když prchal ve čvrtek z barcelonské třídy La Rambla. Policie potvrdila, že útočníkem byl Maročan Abouyaaqoub a ve voze byl sám. Katalánská vláda rovněž oznámila, že byly identifikovány všechny oběti. Není mezi nimi žádný Čech.

Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero dnes na tiskové konferenci zveřejnil detaily útoku z La Rambla. Potvrdil, že vůz řídil 22letý Maročan Younes Abouyaaqoub, který na rušné barcelonské třídě kličkoval autem asi 600 metrů a při tom zabil 13 lidí. Poté auto, v němž byl jen on, zastavil a pěšky zmizel v davu přes tržiště La Boquería. Následně u univerzity ukradl vůz, s nímž najel na kontrolní hlídku, a jeho majitele zavraždil. Vůz byl nalezen v Sant Just Desvern.

Trapero dnes také oznámil, že ostatky nalezené ve městě Alcanar patří dvěma osobám. Jednou z nich je s největší pravděpodobností imám Abdelbaki Es Satty, který byl zřejmě šéfem celé teroristické buňky. Vyšetřování nálezů z Alcanaru potrvá podle šéfa policie ještě dlouho. Teroristé tam v domě připravovali výbušniny pro další útoky, při jejich přípravě ale ve středu došlo k explozi.

Katalánský ministr spravedlnosti Carles Mundó dnes oznámil, že úřady identifikovaly už všechny oběti útoků z minulého týdne: jde o šest Španělů, tři Italy, dva Portugalce, Belgičanku, Američana, Kanaďana a Australana. Mezi oběťmi je i žena, která zemřela ze čtvrtka na pátek ve městě Cambrils, kde pět útočníků chtělo spáchat druhý útok. Zranilo při tom autem několik lidí, než je policie zastřelila.

Poblíž barcelonské třídy La Rambla byl dnes nalezen podezřelý předmět v autobuse. Na místo dorazili pyrotechnici. Police posléze uvedla, že šlo o batoh s osobním věcmi, který nebyl nebezpečný.

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.