Labouristická poslankyně byla postřelena. Leží v kritickém stavu v nemocnici

Labouristická poslankyně byla postřelena. Leží v kritickém stavu v nemocnici
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: střelba
16 / 06 / 2016, 20:15

Kampaň podporující setrvání Británie v Evropské unii i kampaň prosazující odchod země z EU dnes pozastavily všechny své plánované akce kvůli ozbrojenému útoku na poslankyni Jo Coxovou. Labouristka Coxová patří k odpůrcům odchodu Britů z evropského bloku.

AKTUALIZOVÁNO / Jo Coxová dnes v podvečer na následky svých zranění zemřela.

16. června / Labouristická poslankyně, která byla pobodána a postřelena, podlehla těžkým zraněním, která při útoku utrpěla. Motiv činu útočníka zatím zůstává nejasný. Spekuluje se o činu pomateného jedince či verzi, podle níž byl dvaapadesátiletý Thomas Mair napojen na britskou ultrapravicovou patriotickou stranu Britain First, jež je hlasitým odpůrcem setrvání Velké Británie v EU. Coxová plédovala pro setrvání Velké Británie v EU. Více světla do šokující události, která otřásla v předvečer hlasování o tzv. brexitu Velkou Británií, vnesou první výslechy Maira. Zdroj: bb.com

Labouristická poslankyně Jo Coxová dnes byla postřelena neznámým útočníkem. Politička měla veřejné vystoupení ve městě Birstall blízko anglického města Leeds. Coxová se měla vložit do sporu dvou mužů, přičemž jeden z nich ji měl několikrát bodnout a dvakrát na ni vystřelit.

Podle očitých svědků se Coxová měla s útočníkem zápasit, když v jednom okamžiku ji muž pobodal a potom na ni v rychlém sledu dvakrát vystřelil. Coxová se následně zhroutila mezi dvě auta a silně krvácející byla převezena v kritickém stavu do nemocnice. Sám útočník utrpěl pouze lehčí zranění.

Muž měl také podle svědků po útoku vykřikovat ,,Británie v první řadě!". Není zatím známo, v jaké souvislosti útočník slova použil. Další svědek pak vypověděl, že pachatel měl na Coxovou počkat a poté na ni zaútočit.

Muž byl bezprostředně po incidentu zatčen. Podle policie se jedná o dvaapadesátiletého muže, další detaily zatím nebyly zveřejněny.

Na útok již také reagoval britský premiér David Cameron, který tweetoval zprávu, že ,,má velké obavy ohledně zpráv, že Coxová byla zraněna". Sama Labouristická strana je v šoku a její mluvčí sdělil, že všechny myšlenky jsou nyní s Coxovou a její rodinou.

Zdroj: www.telegraph.co.uk

Tagy článku