Labouristická strana pozastavila činnost padesáti členům za antisemitské komentáře

Labouristická strana pozastavila činnost padesáti členům za antisemitské komentáře
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Velká Británie
03 / 05 / 2016, 16:00

Členové britské labouristické strany se měli dopouštět veřejných rasistických komentářů.

Britští opoziční labouristé mají zaděláno na velký problém. Před důležitými místními volbami, které se budou konat již ve čtvrtek 5. 5., řeší strana vážné potíže s antisemitskými náladami některých svých členů. Předseda labouristů Jeremy Corbyn nyní pozastavil členství padesáti členům strany, kteří měli na sociálních sítích, Twitteru i Facebooku, pronášet rasistické komentáře.

Strana již koncem dubna pozastavila poslanecký mandát Naz Shahové, která před svým zvolením psala na antižidovské komentáře na sociálních sítích a velebila přitom Adolfa Hitlera.  Jak se nyní zdá, Shahová není jedinou členkou labouristické strany, která se rasistických výroků dopustila. Podle listu Daily Telegraph může aféra zlomit vaz předsedovi strany Corbynovi, zvlášť pokud strana v nadcházejících volbách výrazně neuspěje. Corbyn zpočátku prohlašoval, že neví o žádném antisemitismu a k věci se stavěl spíše laxně.

Mezi padesáti členy, kteří byli stranicky postiženi, bylo pozastaveno členství i třem radním. Ti měli podle vedení labouristů na Facebooku urážet Izrael a židovský národ. Jeden  radní napsal , že by nyní bylo moudré vytvořit Istát zrael ve Spojených státech a takový Izrael by bylo možné hned přemístit. Již dříve byl stranicky potrestán bývalý starosta Londýna Ken Livingstone. Ten měl napsat, že ,,Hitler podporoval sionismus" ještě předtím, než se zbláznil, za což zaplatilo životy 6 milionů židů".

Přední členka labouristů Lucy Powellová řekla v nedělním interview pro britský Channel 4, že si uvědomuje, že se ve straně vzmáhají antisemitské nálady, které stranu na veřejnosti a zvláště před konáním místních voleb poškozují. Pokud by zde rasistické sklony některých členů neexistovaly, tak by se o nich poslední týden v médiích nepsalo, dodala Powellová v rozhovoru.

Antisemitismus v labouristické straně dostal pod velký tlak i předsedu Corbyna, který byl dříve považován za vycházející hvězdu labouristů a ,,jistotu", že se vrátí do vlády. Pokud tento problém důsledně nevyřeší a labouristé utrpí porážku v místních volbách, může to i podle samotných straníků vést k jeho politickému pádu.

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku