Landovský: Obranná spolupráce EU by mohla tlumit napětí v NATO

Landovský: Obranná spolupráce EU by mohla tlumit napětí v NATO
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
26 / 06 / 2018, 06:30

Funkční projekty spolupráce zemí EU v obranné oblasti mohou pomoci na blížícím se summitu NATO ztlumit případné rozpory mezi USA a evropskými členy aliance, míní náměstek české ministryně obrany Jakub Landovský.

V Lucemburku, kde o vojenské spolupráci zemí EU dnes společně jednali ministři zahraničí a obrany bloku, Landovský novinářům řekl, že Česko do další vlny trvalé strukturované spolupráce, označované zkratkou PESCO, nabídne tři konkrétní projekty.

Na trvalé obranné spolupráci se skupina 25 zemí - státy EU bez Británie, Dánska a Malty - dohodla loni v prosinci. V první fázi bylo potvrzeno 17 projektů spolupráce, Česká republika se účastní na třech, v několika dalších je zemí pozorovatelskou.

Další vlna společných projektů bude státy EU a Evropskou obrannou agenturou (EDA) posuzována letos na podzim. Podle Landovského už partnerské státy projevily zájem o české nápady na vlastní projekty, které by Praha chtěla v rámci PESCO vést.

Týkat se mají ochrany před zbraněmi hromadného ničení, výcviku pilotů na nové generaci letounu L-39 z Aera Vodochody a třetí projekt je zaměřen na oblast elektronického boje, kde by ČR mohla využít svých schopností týkajících se pasivních systémů.

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Výkladní skříní evropské obranné spolupráce, ale také úspěšné kooperace mezi EU a NATO, je podle Landovského projekt vojenské mobility, na němž se podílí většina unijních zemí. Jeho cílem je zařídit snažší přesuny vojáků a techniky z východu na západ a ze severu na jih Evropy jak technicky, tak také zjednodušením nejrůznější povolení a úředních omezení.

"Výsledkem má být jakýchsi 90.000 kilometrů dálnic připravených pro vojenské transporty, plus letiště a přístavy. Je to věc, která ukazuje, že evropská spolupráce má smysl. Jsou to investice do duální infrastruktury, bude se investovat do dálnic, ale s vojenským rozmyslem a akceptací vojenských připomínek," podotkl Landovský.

Podobné projekty podle něj pomáhají ukázat, že kooperace uvnitř EU i mezi unií a NATO má smysl a je důležitá. "Na summitu NATO můžeme očekávat dost zásadní debatu o sdílení obranných výdajů," připomněl Landovský. Americký prezident Donald Trump dlouhodobě žádá, aby ostatní spojenci zvýšili své příspěvky na společnou obranu. Německo ale podle českého náměstka dalo nyní jednoznačně najevo, že jeho plány neobsahují finální částku v podobě dvou procent hrubého domácího produktu v roce 2024, jak se spojenci dohodli na summitu ve Walesu. USA tak nejspíš na tento vývoj mohou příští měsíc na summitu v Bruselu zareagovat.

"Je to skutečně historický moment, kdy se mohou začít promítat věci jako jsou cla do tak zásadních záležitostí jako je obrana euroatlantického prostoru. Což samozřejmě není dobře," poznamenal Landovský.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po dnešní schůzce, které se účastnil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, novinářům řekla, že dosavadní spolupráce obou organizací byla vynikající a do budoucna ještě posílí.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace