Lavrov: Je třeba pomoci syrské vládě zbavit zemi teroristů

Lavrov: Je třeba pomoci syrské vládě zbavit zemi teroristů
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Sergej Lavrov
29 / 04 / 2018, 08:00

Rusko, Írán a Turecko se shodly, že mírový proces v Sýrii musí pokračovat navzdory úderům, které v zemi nedávno podnikla západní koalice. Na jednání se svými protějšky v Moskvě to včera uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Všechny tři země musejí podle něj pomoci syrské vládě zbavit zemi teroristů. Koho spojenec syrského režimu Moskva považuje za teroristy, již neupřesnil. Podle Damašku jsou teroristickými organizacemi všechny skupiny, které v Sýrii nebojují na straně vlády prezidenta Bašára Asada.

Šéf ruské diplomacie rovněž uvedl, že prohlášení některých zástupců syrské opozice poškozují snahy vzkřísit ženevské mírové rozhovory. Ty se v minulosti konaly pod záštitou OSN a jejich cílem bylo najít politické řešení syrského konfliktu. Podle šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua musejí Moskva, Teherán a Ankara spolupracovat s OSN, aby "byla zajištěna legitimita" jakéhokoli politického řešení situace v Sýrii. Jakékoli vojenské řešení by bylo nelegální a neudržitelné, dodal.

Přestože byl v Sýrii prakticky zničen odpor teroristické organizace Islámský stát (IS), boje v zemi pokračují. Syrský režim s ruskou pomocí a za podpory Íránu dál bojuje s ozbrojenou opozicí, z níž se některé skupiny opírají o podporu Západu. Turecko se v syrském pohraničí snaží vytlačit místní Kurdy, které obviňuje ze spolupráce s tureckými Kurdy. Vojenskou ofenzivu na severozápadě Sýrie spustila Ankara v lednu a chce postupovat dále na severovýchod. Damašek tuto operaci označil za neoprávněnou invazi.

Kurdské milice YPG v severosyrském městě Manbidž představují hrozbu pro územní celistvost Sýrie i sousedního Turecka, prohlásil dnes na společné tiskové konferenci Çavuşoglu. Zatímco pro Spojené státy byla tato syrská kurdská milice důležitým spojencem proti teroristické organizaci Islámský stát, Turecko YPG označuje za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku.

Do bojů v Sýrii se v polovině dubna více zapojily i Spojené státy, Británie a Francie, když podnikly letecké údery na údajná úložiště a vývojová centra chemických zbraní a velitelství syrské armády v okolí Damašku a v Homsu. Krátce předtím Washington oznámil, že má důkazy, podle nichž syrská armáda 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě spáchala chemický útok. Damašek a Moskva obvinění Západu odmítají.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace