Le Figaro: Schengen je mrtvý. Evropu čeká politická destabilizace.

Le Figaro: Schengen je mrtvý. Evropu čeká politická destabilizace.
Popisek: Ilustrační foto
22 / 02 / 2016, 17:45

"EU se nepodařilo zachránit ideál volného pohybu osob, jeden ze dvou základních pilířů její existence," tvrdí Le Figaro.

Evropské unii se nepodařilo udržet jeden ze základních stavebních kamenů, na kterém postavila svoji budoucnost, tvrdí francouzský politický analytik Maxime Tandonnet pro list Le Figaro"Existuje reálné nebezpečí, že politická destabilizace Evropy povede k návratu nacionalistických režimů," řekl Tandonnet.

Zaorálek: "Rozpad EU by byla katastrofa". Ale právě ta se blíží.

Evropská unie byla totiž v zásadě postavena na dvou hlavních principech - na společné měně a volném pohybu osob v rámci Schengenských dohod. Teď se už dá s jistotou konstatovat, že jeden z "pilířů Evropy je "mrtvý", tvrdí autor.

Příliv uprchlíků ze Středního východu a severní Afriky v roce 2015 způsobil v západní Evropě očekávání velkých změn. Jenomže celá řada členských států EU "vyhodila myšlenku volného pohybu osob z okna a začala na svých hranicích provádět kontroly." Jak byla postupně EU konfrontována s uprchlickou krizí a jejími důsledky, ponechala víceméně na každém z unijních států, jak se v této krizi zachová. 

Původně plánovaný systém kvót, který žádný ze států nerespektoval, zahájil potenciálně destruktivní proces, kdy členské státy EU začaly zoufale chránit svoje státní hranice. Německo, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Slovensko a Maďarsko - všechny obnovily kontroly na hranicích.

Nejhorším zjištěním je ale fakt, že kolaps schengenského prostoru pravděpodobně nevyřeší uprchlickou krizi. Žadatelé o azyl budou dočasně blokováni v Řecku a Itálii a nakonec budou obě země "hozeny přes palubu." 

Postupem času nebyla nalezena ani žádná politická řešení situace na evropském kontinentu a situace se bude jen zhoršovat. V důsledku uprchlické krize bude na celém evropském kontinentu na vzestupu pravicový extremismus, Británie možná vystoupí z EU a z Řecka se udělá "obětní beránek, který může za všechno"; bude obviněno, že není schopné ani kontrolovat svoje hranice.

(Poznámka redakce: Ministři vnitra zemí EU požádali 26. ledna Evropskou komisi o zhodnocení, zda Řecko nemá závažné nedostatky při ochraně své vnější hranice.)

"Evropa má na řešení uprchlické krize dva měsíce, v opačném případě hrozí zhroucení schengenského systému volného pohybu," prohlásil Donald Tusk 19. ledna v Evropském parlamentu

Rozpad schengenského systému volného pohybu osob bez hraničních kontrol, by mohl stát Evropskou unii až 1,4 bilionu eur (zhruba 37,8 bilionu korun) během deseti let. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie německého institutu Prognos pro Bertelsmannovu nadaci, o němž informovala agentura Reuters. Znovuzavedení kontrol na hranicích členských zemí Schengenu by zvýšilo ceny dovozů až o tři procenta. Nejvíce by na tom prodělala Francie, která by tak v letech 2016 až 2025 zaplatila 244 miliard eur navíc, a Německo, jehož náklady by vzrostly o 235 miliard eur. (Zdroj: ČTK)

Zdroj: sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace