Francouzské speciální jednotky a zpravodajská komanda se podílejí spolu s USA a Velkou Británií na tajných operacích proti islámským radikálům v Libyi.
PAŘÍŽ (Reuters) - Informaci dnes zveřejnila agentura Reuters s odvoláním na francouzský deník Le Monde. Podle médií provádějí tato komanda "občasné cílené údery" proti vůdcům ultra-radikální islamistické skupiny s cílem snížit jejich vliv v Libyi.
„Neoficiální vojenskou akci“ speciálního útvaru armády i tajné služby DGSE odsouhlasil prezident Hollande. Součástí „tajné války v Libyi“, jsou výpady proti IS za účelem zastavení expanze islámských radikálů ve válkou rozvrácené zemi s dvěma soupeřícími vládami, z nichž ani jedna ale nemá kontrolu nad rozsáhlými pouštními oblastmi.
Francouzské ministerstvo obrany odmítlo jakkoliv komentovat článek v Le Monde, ale zdroje blízké ministrovi obrany Jean-Yves Le Drianovi uvedly, že bylo nařízeno "vyšetřování úniku utajovaných skutečností, které ohrožují bezpečnost Francie". Tajné služby se nyní pokouší odhalit zdroj informací francouzského tisku.
Ministerstvo potvrdilo, že francouzská letadla nedávno prováděla průzkumné lety nad Libyí. Ale právě Francie hrála hlavní roli při leteckých operacích sil NATO v roce 2011, kdy pomáhala svrhnout režim Muammara Kaddáfího. Podle některých bezpečnostních analytiků bylo svržení diktátorského režimu v Libyi jednou z příčin vzniku tzv. arabského jara, které destabilizovala nejen severní Afriku, ale i oblast Blízkého a Středního východu a v konečném důsledku vedlo i k posílení vlivu Islámského státu.
Informace zveřejněná Le Monde koresponduje s informacemi, které unikly z EU. V tajné zprávě se totiž uvádí, že "odpovědné orgány EU by měly urychlit proces vytvoření "spolehlivé" vlády v Libyi, která by poté měla spolupracovat s EU při akcích v libyjských teritoriálních vodách a později by měla dát souhlas k pokračování vojenské operace i na libyjském pobřeží. "Výměnou za spolupráci s libyjskou vládou při jejím úsilí v řešení nelegální migrace by mohly být posíleny kapacity libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Tato spolupráce by mohla představovat jeden z prvků komplexního přístupu EU ve snaze zabezpečit provedení operací na libyjském území ve fázi 2," uvádí se v dokumentu. Zdroj: rt.com
Podle agentury Reuters bylo potvrzeno, že Francie zřídila záložní vojenskou základnu v severním Nigeru na hranicích s Libyí. Americká vojenská letadla bombardovala minulý pátek výcvikový tábor IS v západní Libyi, při kterém zahynulo téměř 50 lidí včetně dvou Srbů, kteří byli uneseni loni v listopadu. Američtí představitelé obhajovali útok tím, že v táboře bylo nejméně 60 islámistů včetně Tunisana Noureddine Chouchana, který je obviněn ze dvou teroristických útoků v tuniských letoviscích loni v létě.
Podle listu Le Monde byly pozorovány francouzské speciální jednotky ve východní Libyi od poloviny února. Přitom citoval vysokého úředníka ministerstva obrany, který uvedl: "Poslední věc, kterou bychom měli udělat, je vojensky zasahovat v Libyi. Musíme se vyvarovat jakékoliv zjevné vojenské angažovanosti. Musíme se chovat diskrétně."
Tagy