Le Monde: "Francouzská tajná válka v Libyi"

Le Monde: &quote;Francouzská tajná válka v Libyi&quote;
24 / 02 / 2016, 18:15

Francouzské speciální jednotky a zpravodajská komanda se podílejí spolu s USA a Velkou Británií na tajných operacích proti islámským radikálům v Libyi.

PAŘÍŽ (Reuters) - Informaci dnes zveřejnila agentura Reuters s odvoláním na francouzský deník Le Monde. Podle médií provádějí tato komanda "občasné cílené údery" proti vůdcům ultra-radikální islamistické skupiny s cílem snížit jejich vliv v Libyi. 

„Neoficiální vojenskou akci“ speciálního útvaru armády i tajné služby DGSE odsouhlasil prezident Hollande. Součástí „tajné války v Libyi“, jsou výpady proti IS za účelem zastavení expanze islámských radikálů ve válkou rozvrácené zemi s dvěma soupeřícími vládami, z nichž ani jedna ale nemá kontrolu nad rozsáhlými pouštními oblastmi.

Francouzské ministerstvo obrany odmítlo jakkoliv komentovat článek v Le Monde, ale zdroje blízké ministrovi obrany Jean-Yves Le Drianovi uvedly, že bylo nařízeno "vyšetřování úniku utajovaných skutečností, které ohrožují bezpečnost Francie". Tajné služby se nyní pokouší odhalit zdroj informací francouzského tisku. 

Prezident Hollande v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži 13. listopadu uvedl, že "Francie je ve válce s Islámským státem poté, co se přihlásil k odpovědnosti za vlnu teroristických  útoků."

Ministerstvo potvrdilo, že francouzská letadla nedávno prováděla průzkumné lety nad Libyí. Ale právě Francie hrála hlavní roli při leteckých operacích sil NATO v roce 2011, kdy pomáhala svrhnout režim Muammara Kaddáfího. Podle některých bezpečnostních analytiků bylo svržení diktátorského režimu v Libyi jednou z příčin vzniku tzv. arabského jara, které destabilizovala nejen severní Afriku, ale i oblast Blízkého a Středního východu a v konečném důsledku vedlo i k posílení vlivu Islámského státu.

Informace zveřejněná Le Monde koresponduje s informacemi, které unikly z EU. V tajné zprávě se totiž uvádí, že "odpovědné orgány EU by měly urychlit proces vytvoření "spolehlivé" vlády v Libyi, která by poté měla spolupracovat s EU při akcích v libyjských teritoriálních vodách a později by měla dát souhlas k pokračování vojenské operace i na libyjském pobřeží. "Výměnou za spolupráci s libyjskou vládou při jejím úsilí v řešení nelegální migrace by mohly být posíleny kapacity libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Tato spolupráce by mohla představovat jeden z prvků komplexního přístupu EU ve snaze zabezpečit provedení operací na libyjském území ve fázi 2,"  uvádí se v dokumentu. Zdroj: rt.com

Podle agentury Reuters bylo potvrzeno, že Francie zřídila záložní vojenskou základnu v severním Nigeru na hranicích s Libyí. Americká vojenská letadla bombardovala minulý pátek výcvikový tábor IS v západní Libyi, při kterém zahynulo téměř 50 lidí včetně dvou Srbů, kteří byli uneseni loni v listopadu. Američtí představitelé obhajovali útok tím, že v táboře bylo nejméně 60 islámistů včetně Tunisana Noureddine Chouchana, který je obviněn ze dvou teroristických útoků v tuniských letoviscích loni v létě. 

Podle listu Le Monde byly pozorovány francouzské speciální jednotky ve východní Libyi od poloviny února. Přitom citoval vysokého úředníka ministerstva obrany, který uvedl: "Poslední věc, kterou bychom měli udělat, je vojensky zasahovat v Libyi. Musíme se vyvarovat jakékoliv zjevné vojenské angažovanosti. Musíme se chovat diskrétně."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace