Le Penová volby prohrála, ale se ctí. Na Macrona čekají těžké úkoly

Le Penová volby prohrála, ale se ctí. Na Macrona čekají těžké úkoly
Popisek: Marine Le Penová
08 / 05 / 2017, 16:00

Marine Le Penová sice prezidentské volby celkem jednoznačně prohrála, ale už její postup do druhé kola navzdory mediální antikampani můžeme hodnotit jako úspěch.

Vítězem se stal ,,miláček davů" Emmanuel Macron, centrista, který si to nechtěl s nikým rozházet. Francouzská mediální scéna jej vykreslovala jako mladou naději, která může zemi znovu sjednotit na rozdíl od ,,destruktivních" snah Marine Le Penové, o jejímž programu informovala jako o extremistickém.

Le Penová tak nezklamala, dosáhla momentálního stropu a může se pokusit kandidovat na příštího prezidenta znovu. Hlavním problémem jejího neúspěchu je fakt, že francouzská společnost nedozrála ještě do takového stupně ,,naštvanosti", aby dala přednost právě Le Penové. Francouzi jsou v zásadě proevropští a tvoří důležitý pilíř současné Evropy, proto se jim zdál program Le Penové, která je protievropská, až moc radikální, jenž jde navíc proti jejich zájmům. Nikdo však nemůže vědět, jak bude francouzská společnost vypadat za dalších pět let. Pokud Macron nenaplní vysoká očekávání, která slíbil, mohou být vytvořeny pro Le Penovou vhodné podmínky, aby v příštích prezidentských volbách zvítězila ona.

Macron byl ministrem hospodářství ve vládě Manuela Vallse, s nímž se názorově a pod osobních sporech rozešel. Téměř ihned poté vyhlásil svou kandidaturu na prezidenta. Založil si k tomu vlastní politické hnutí En Marche! (Vpřed), s nímž nyní slaví téměř instantní úspěch.

Po povolební euforii však na něho rozhodně nečekají jednoduché úkoly. Ten první, důsledný boj proti terorismu, Francois Hollande fatálně nezvládl, a proto raději ani v těchto prezidentských volbách nekandidoval. Nový prezident musí především sjednotit prudce rozdělenou zemi, dát Francouzům novou naději a posílit v nich znovu optimismus. To bude běh na dlouhou trať a podaři se to samozřejmě může, ale i nemusí.

Macron by měl jasně vymezit roli Francii v Evropě, která byla mnohými zpochybňována a měl by se také postavit čelem k migrační krizi. Postoje nového prezidenta k ní jsou spíše vstřícné, až ,,vítačské".

Macronovým dalším úkolem bude odstranit nezaměstnanost mladých lidí, která činí v současné době přes 10%. Každý čtvrtý mladý Francouz je nezaměstnaný, což je alarmující statistika. Hlavně si však bude muset nový prezident zajistit většinu v parlamentních volbách, které se konají už v červnu. To rovněž nebude nic jednoduchého, i když je pravdou, že nejmladší prezident v dějinách Francie se bude zcela určitě vézt na vlně euforie z prezidentské volby a tento efekt bude mít účinek i na voliče.

Očekávání jsou velká, dokáže je Macron během pěti let naplnit?

 

psali jsme:

Le Penová: Pokud mě zvolíte, budete mít do dvou let franky ve vašich kapsách

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace