Ledoborec dosáhl Severního pólu v rekordním čase

Ledoborec dosáhl Severního pólu v rekordním čase
Autor fotografie: Lauren Farmer|Popisek: 50 let pobedy
18 / 08 / 2017, 07:00

Tenký led a silné reaktory - ruský ledoborec 50 Let Pobedy" se z Murmansku dostal na vrchol světa za pouhých 79 hodin.

Ruský jaderný ledoborec dorazil na severní pól ve středu 16.8. v 02:33, informovala agentura TASS. Ještě před několika lety se mnozí domnívali, že je nemožné plavit se i se silným jaderným ledoborcem přes arktický mořský led takovou rychlostí.

Ledoborec 50 Let Pobedy opustil pod velením kapitána Dmitrije Lobusova základnu Atomflotu v Murmansku 13. srpna na cestě, která oslavila 40 let od dobití Severního pólu hladinovou lodí, sovětským jaderným ledoborcem Arktika, který  pólu dosáhl 17. srpna 1977.

Psali jsme: Odtah jaderné ponorky do servisu

Plavba Arktiky trvala 176 hodin, více než dvakrát déle, než nyní 50 Let Pobedy na stejné trase!

Měření různých vědeckých expedicí v posledních několika letech ukázala ztenčení arktického mořského ledu a částečně úplné zmizení víceletého ledu. To usnadňuje ledoborci rozdrcení ledu a udržet vysokou rychlost.

Ledoborec 50 Let Pobedy má na délku 160 metrů a patřiído třídy Arktika. V té bylo postaveno celkem 6 lodí - Arktika (1975) a Sibiř (1977), které byly o několika metrů kratší než ledoborce Rusko, Sovětský svaz a Jamal. Naopak 50 Let Pobedy byla největší. 

Zdroj: The Indepedent Barents Observer

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.