Lenka Klicperová - And the winner is ...Mr. Erdogan!

Lenka Klicperová - And the winner is ...Mr. Erdogan!
23 / 10 / 2019, 12:00

Začíná se to přesně rýsovat tak, jak si turecký vládce naplánoval. Kurdům (a potažmo celé Sýrii) vezme další část - území kolem měst Serekaniye a Tall Abyad. Ta jsou teď v podstatě bez původního obyvatelstva, které uprchlo před tureckými bombami.

Jsem velice zvědava, jak sem Erdogan bude umisťovat ty miliony uprchlíků, které jsou nyní v Turecku. Tato dvě města jsou jedna z nejméně rozvinutých, kdybych chtěla být opravdu expresivní - jsou to špinavé díry s chatrnou infrastrukturou. Arabové z režimních oblastí Sýrie asi budou koukat. Samozřejmě sem z nich dobrovolně nebude chtít nikdo.

Erdogan si mne ruce - má další výsek syrského území - k již turky ovládaným městům Al Báb, Džarábulus a kantonu Afrín, připojí další kus. Pěkně krůček po krůčku. Svět si mezitím zvykne a za chvíli už nikdo nepoužije slovo agrese nebo invaze. Ještě mu zatleskají, že zastavil boje, které rozpoutal. A Kurdům zbydou tak leda tak oči pro pláč, protože jejich území ovládne Rusy podporovaný Bašár Asad. A nebude k nim schovívavý - má všechny trumfy v ruce.

Z jejich požadavků na vlastní samosprávu nezbude nic. Celý tento vývoj má kořeny ve zradě Američanů. To slovo je zcela na místě. Trump zcela vědomě hodil své bývalé spojence ve válce proti IS přes palubu. Věřím, že většina amerických vojáků, kteří se stahují ze Sýrie, se hluboce stydí. Protože voják prostě svého spojence neopouští, pak nemá čest vojáka.

Kurdové se cítí přesně stejně jako naši předkové v roce 1938 a 39. Jenže to je dávno a na to svět už taky zapomněl...

Zdroj: FB Lenka Klicperová

Tagy článku