Dá si Leopard 3 ruskou Armatu k snídani?

Dá si Leopard 3 ruskou Armatu k snídani?
Autor fotografie: KMW|Popisek: Leopard 2 A7+
09 / 03 / 2015, 12:30

Potvrdí Německo převahu své tankové školy? Nejen Rusko, ale i Německo pracuje na novém "main battle" tanku pro 21. století. Leopard 3 dostane na své protivníky louskáček o ráži 140 mm.

Stávající Leopard 2 i přes modernizace od firmy KMW označené 2 A7+ či Revolution MBT od Rheinmetall přeci jen pochází z roku 1979 a není tedy o moc mladší, než jeho ruská konkurence. Celkem jich v různých modifikacích slouží v evropských armádách téměř 3 000.

Leopard 2 je typickým představitelem západní školy, tedy opravdu těžký (mezi 60-70 tunami) tank, s vynikajícím systémem řízení palby, ale s poměrně vysokou siluetou na rozdíl od ruských tanků.

Tiger vs Leopard

Podle spekulací bude Leopard 3 lehčí, hmotnost se má pohybovat okolo 50 tun a věž bude stejně jako u ruské Armaty bez posádky, dělo bude automaticky nabíjené, mohutná elektrická výzbroj umožní instalaci energetických zbraní, díky vysoké automatizaci bude posádka dvoučlenná. Možný je i hybridní, diesel-elektrický systém, tak jak ho známe z osobních automobilů.

To v čem už nyní tento tank „na papíře“ překonává ruskou Armatu, bude dělo ráže 140 mm firmy Rheinmetall. Při testech tohoto děla na Leopardu 2 se prokázala neskutečná průbojnost jeho podkaliberních střel, kdy podle neoficiálních zdrojů by střela APFSDS (průbojné, stabilizované křidélky a s oddělitelným pláštěm) s extrémně dlouhým a tvrdým jádrem D53 prostřelila podélně ruský T80!

Dělo 140 mm vyvíjela firma Rheinmetall na základě informací o zvýšení ráže sovětských/ruských tanků na 135 nebo 152 mm. Armata nakonec zůstává na osvědčených 125 mm.

Armata se má představit na Dni vítězství 9.května 2015. Podle neověřených zpráv, ale ruská armáda tento tank již v několika kusech dostala. Dá se tomu věřit, protože například taková T-80 byla v sovětské armádě od roku 1976, ale veřejnosti byl tento stroj představen až v roce 1987.

Zdroj: Military.cz, Wikipedie, Armádní noviny

Psali jsme také:

Revoluce mezi ruskými tanky: Armata převálcuje všechny

Francouzská ponorka potopila letadlovou loď USS Theodore Roosevelt!

Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez

 

Tagy článku