Dá si Leopard 3 ruskou Armatu k snídani?

Dá si Leopard 3 ruskou Armatu k snídani?
Autor: KMW|Popisek: Leopard 2 A7+
09 / 03 / 2015, 12:30

Potvrdí Německo převahu své tankové školy? Nejen Rusko, ale i Německo pracuje na novém "main battle" tanku pro 21. století. Leopard 3 dostane na své protivníky louskáček o ráži 140 mm.

Stávající Leopard 2 i přes modernizace od firmy KMW označené 2 A7+ či Revolution MBT od Rheinmetall přeci jen pochází z roku 1979 a není tedy o moc mladší, než jeho ruská konkurence. Celkem jich v různých modifikacích slouží v evropských armádách téměř 3 000.

Leopard 2 je typickým představitelem západní školy, tedy opravdu těžký (mezi 60-70 tunami) tank, s vynikajícím systémem řízení palby, ale s poměrně vysokou siluetou na rozdíl od ruských tanků.

Tiger vs Leopard

Podle spekulací bude Leopard 3 lehčí, hmotnost se má pohybovat okolo 50 tun a věž bude stejně jako u ruské Armaty bez posádky, dělo bude automaticky nabíjené, mohutná elektrická výzbroj umožní instalaci energetických zbraní, díky vysoké automatizaci bude posádka dvoučlenná. Možný je i hybridní, diesel-elektrický systém, tak jak ho známe z osobních automobilů.

To v čem už nyní tento tank „na papíře“ překonává ruskou Armatu, bude dělo ráže 140 mm firmy Rheinmetall. Při testech tohoto děla na Leopardu 2 se prokázala neskutečná průbojnost jeho podkaliberních střel, kdy podle neoficiálních zdrojů by střela APFSDS (průbojné, stabilizované křidélky a s oddělitelným pláštěm) s extrémně dlouhým a tvrdým jádrem D53 prostřelila podélně ruský T80!

Dělo 140 mm vyvíjela firma Rheinmetall na základě informací o zvýšení ráže sovětských/ruských tanků na 135 nebo 152 mm. Armata nakonec zůstává na osvědčených 125 mm.

Armata se má představit na Dni vítězství 9.května 2015. Podle neověřených zpráv, ale ruská armáda tento tank již v několika kusech dostala. Dá se tomu věřit, protože například taková T-80 byla v sovětské armádě od roku 1976, ale veřejnosti byl tento stroj představen až v roce 1987.

Zdroj: Military.cz, Wikipedie, Armádní noviny

Psali jsme také:

Revoluce mezi ruskými tanky: Armata převálcuje všechny

Francouzská ponorka potopila letadlovou loď USS Theodore Roosevelt!

Boeing vyvíjí stíhačku 6. generace, s pilotem i bez

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace