Leopardy pro Armádu ČR?

Leopardy pro Armádu ČR?
Autor fotografie: Bundesheer Fotos|Popisek: Ilustrační foto tanku Leopard 2A4
18 / 07 / 2016, 10:00

5. července zavítala delegace Armády České republiky do španělských skladů, kde jsou uloženy přebytečné tanky Leopard 2A4 určené na prodej jiným státům.

Španělsko nakoupilo pro svou armádu celkem 108 kusů verze 2A4 a 219 kusů modernizované verze 2A6+. 

Leopard 2 je hlavní bitevní tank vyvinutý v 70. letech minulého století německou společností Krauss-Maffei Wegmann. Do služby vstoupil v roce 1979, slouží jak v německém Bundeswehru, tak v armádách dalších 16 zemí, mezi nimiž je např. Polsko, Švédsko, Řecko, Turecko atd.

Pro českou armádu je tento tank zajímavý minimálně tím, že už úspěšně slouží v armádě Polska, kde se právě nyní chystá upgrade této verze 2A4 na verzi 2PL.

ANAKONDA-16. Strzelanie czołgów Leopard 2A4

Psali jsme: Poľsko-nemecká dohoda o modernizácii tanku Leopard 2PL podpísaná

Pokud by se Armáda ČR rozhodla nakoupit přebytečné španělské tanky, mohlo by konečně dojít i u tankových jednotek k přechodu na západní techniku. Tank Leopard 2A4 má vylepšenou věž, automatizovaný systém řízení palby, a v letech 1985-1992 bylo výrobeno 1075 kusů.

Zdroj: Ejército de Tierra

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.