Lepší než účtenková loterie. Čína vypsala pohádkovou odměnu za každého „ naprášeného“ špiona

Lepší než účtenková loterie. Čína vypsala pohádkovou odměnu za každého „ naprášeného“ špiona
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: špioni
20 / 04 / 2017, 19:00

Čína nabízí štědrou finanční odměnu těm občanům, kteří prozradí cizího špiona nebo agenta.

Čína se rozhodla nabídnout pohádkovou odměnu tomu, kdo ,,napráší" odpovědným úřadům cizího špiona, či agenta, který se do země infiltroval nebo v zemi páchá zde podvratnou činnosti. Občan, který by takového špiona prozradil, by mohl získat až 500 000 čínských juanů (zhruba 58 500 liber). jinak se bude odměna pohybovat od 100 000 do 500 000 juanů, což je maximální částka.

Informátoři budou mít několik možností, jak ,,podvratnou činnost" oznámit. Mohou zavolat na zvláštní telefonní linku, poslat svou informaci na k tomuto účelu vytvořenou adresu, nebo tuto adresu osobně s daným zjištěním navštívit. Informátoři pak budou mít 90 dní na to, aby si vyzvedli svou odměnu, případně i požádat v závaznějším případě o ochranu, pokud by prozrazení mohlo vést k ohrožení jeho rodiny.

související: Tajná služba MI6 nabere až 1000 nových špionů. Její šéf říká, že boj s terorismem potrvá celý život

Výzva byla uveřejněna v deníku Beijing Daily a je součástí nově představené ,,protišpionské" kampaně , která je zaměřená na vymýcení cizích špionů v zemi. Čína zatím cílí v této ,,protišpionské" kampani pouze na obyvatele Pekingu. Podle vlády je totiž čínská metropole oblíbeným místem k infiltraci špionů cizích mocností a ostatních ,,nepřátelských sil", jež mají za úkol páchat podvratnou činnost, infiltraci nebo kradení důležitých informací.

související: Největší únik utajovaných informací v dějinách USA

Čínská vláda doufá, že využitím obyčejných občanů dosáhne toho, že se postaví ,,Velká zeď", která Čínu ochrání od špionů a ,,zrádců". Věří také, že štědrá peněžní motivace může v této ,,protišpionské kampani" výrazně napomoci. Angažováním ,,lidových mas" v boji proti špionům může být ,,magickou zbraní", která může v důsledku pomoci ,,vítězství nad nepřítelem", píše se ve výzě uveřejněné v Beijing Daily.

,,Protišpionská" kampaň je součástí politické agendy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který v roce 2014 hovořil o zvyšujících se hrozbách a výzvách, které zahrnují i infiltrace cizích špionů a sabotážní aktivity. Prezident proto inicioval vytvoření národně bezpečnostních komisí podle vzorů americké Národně bezpečnostní rady.

 

 

 

 

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku