Lesní vrah Kalivoda: Bývalý policista, hvězda televizní soutěže Chcete být milionářem? Střílel lidi namátkou v lese. Vyzkoušel si to na kravách

Lesní vrah Kalivoda: Bývalý policista, hvězda televizní soutěže Chcete být milionářem? Střílel lidi namátkou v lese. Vyzkoušel si to na kravách
Popisek: Viktor Kalivoda
02 / 05 / 2018, 18:30

Viktor Kalivoda (1977 - †2010) zastřelil tři lidi na procházce v lese zbraní Glock 34, kterou si oblíbil, když pracoval jako policista v Hrdlořezích. Vraždil už jako ,,slavný" člověk – rok předtím zářil v soutěži Chcete být milionářem?

Na podzim roku 2004 našel farmář na poli dvě mrtvé krávy, zastřelené zblízka několika ranami do hlavy. Zpráva o tomto podivném činu se objevila v novinách, ale policie tehdy pachatele nevypátrala. „Bylo to akční, bral jsem to jako takový mezistupeň,“ přiznal se později vrah Kalivoda, který si na dobytku zkoušel to, co později provedl na lidech.

psali jsme: Jak krásná Mária, luxusní prostitutka, zastřelila příbuzného amerického prezidenta a vyplakala si pouhých 13 let v base. Již míří domů!

Téhož roku se zúčastnil populární televizní soutěže Chcete být milionářem? na televizi Nova. „Rád hraju stolní hry,“ svěřil se moderátorovi Martinu Preissovi (který nahradil moderátora Čecha). Kalivoda byl nadprůměrně inteligentní, studoval několik vysokých škol. Proto mu nedělala potíže první otázka soutěže: „Když ptáčka lapají, pěkně mu...“ a) Kývají, b) Spílají, c) Zpívají, d) Tleskají. A správně zvolil možnost c.

Viktor Kalivoda jako policista

Viktor Kalivoda jako policista

V soutěži došel Kalivoda velmi daleko, ztroskotal až na otázce za 640 tisíc Kč „Jaké bylo příjmení otce spisovatele Karla Čapka?“ a vyhrál závratných 320 tisíc Kč. Nic nestálo v cestě tomu, aby si splnil sen a začal cestovat. Mimochodem: Otec Karla Čapka se jmenoval Antonín.

Otec Viktora Kalivody pracoval v Bruselu centrále NATO. Matka byla úspěšná soukromá zubařka, jen Viktor se pořád ne a ne najít. Kromě dobrodružství v policejní uniformě to zkoušel jako tramvaják, ale většinou se plácal. Několikrát prý stál na Nuselském mostě s úmyslem skočit.

Viktor Kalivoda 2

,,Lesní vrah" Kalivoda v populární soutěži Chcete být milionářem?

 

Zlomem v jeho životě byla kniha „Oprátka za osm mrtvých“ o vražedkyni Olze Hepnarové, která v roce 1973 najela dodávkou do shluku lidí na tramvajové zastávce. Hepnarová po vraždách vypověděla, že zabíjela proto, že jí společnost nerozumí, že nesouhlasí s jejím stavem, a že se cítí sama. Přesně ten pocit měl i Kalivoda. Rozhodl se, že dokončí, co Hepnarová začala.

Nejprve byl odhodlán zabíjet lidi na trase C pražského metra, v posledním vagonu po výjezdu z konečné stanice Ládví. Prý proto, že je tam nejdelší prodleva mezi zastávkami a metro v těch místech „tolik nehoupe“. Glock měl ukrytý za novinami. Pokusil se o to prý desetkrát – poprvé v roce 2003, tedy ještě předtím, než oslnil národ svými znalostmi v soutěži Staňte se milionářem.

Do metra na stanici Ládví šel vždy s tasenou zbraní za novinami, ale nenašel odvahu vystřelit. „Prostě jsem tam nedokázal zmáčknout ten kohoutek, nevím proč,“ řekl. Proto si to později vyzkoušel na oněch dvou kravách.

psali jsme: Případ Bishop: Tajný agent, který kromě psa umlátil kladivem svou rodinu. Když pálil těla, vznikl obrovský lesní požár. Pak ujel na kanoi

Svou první vraždu spáchal v roce 2005, tedy rok po soutěži. Akci si v Nedvědicích na Brněnsku naplánoval dopředu, oběti si však vybral až na místě. Byli jimi dva starší manželé Ludvíkovi, kteří šli do lesa na dřevo. Tady však udělal Kalivoda chybu, vzhledem k jeho inteligenci až nepochopitelnou. Do lesa přijel vozem, patřícím jeho matce. To nakonec pomohlo policii k jeho dopadení.

Stejný vůz se objevil i na místě jeho další vraždy v roce 2005 v lese u obce Malíkovice na Kladensku. Kalivoda tam prý původně přijel spáchat sebevraždu, což ale nesedí vzhledem k jeho prohlášení, že ho ze záhrobí řídila vražedkyně Hepnarová, aby pokračoval v její díle.

V lese náhodně potkal elektrikáře Lendóciho, který byl právě na procházce se psem. Kalivoda ho několikrát střelil do těla. Těžce zraněný elektrikář se dal na útěk, ale Kalivoda ho snadno dostihl a dorazil dvěma ranami do hlavy.

Policie Kalivodu zatkla o úchvatné čtyři dny později nedaleko jeho domu ve Slaném, kdy bydlel. Dostal doživotí, ale pár let na to, v roce 2010 spáchal ve věznici Valdice sebevraždu podřezáním.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace