Lesník Josef Svoboda (†43) zabil pod tlakem své nevěrné manželky Drahomíry své čtyři syny. Drahomíra unikla smrti jen o vlásek. Lesník pak skočil ze skály

Lesník Josef Svoboda (†43) zabil pod tlakem své nevěrné manželky Drahomíry své čtyři syny. Drahomíra unikla smrti jen o vlásek. Lesník pak skočil ze skály
Popisek: Josef Svoboda
28 / 03 / 2018, 20:00

Taková to byla láska! Lesník Josef a žena v domácnosti Drahomíra plánovali hodně dětí. To se jim splnilo. Měli čtyři syny a dvě dcery. To ostatní ale byla jedna velká tragédie, která v podstatě skončila tím, že se Josef do pasu v rybníce mlátil tupou sekyrou do hlavy.

Drahomíra (†39) Josefovi během dvaceti let manželství neustále zahýbala. Měla přetlak a pocit, že má na víc, než na život s lesníkem a příležitostným traktoristou – snad i snila o životě modelky. Josef, který se snažil a snesl by jí modré z nebe, její nevěry těžce snášel. Dal se na pití a pak byly doma rvačky – chvíli mlátil on ji, chvíli ona jeho.

psali jsme: Henry Lee Lucas a jeho skleněné oko: Opravdu postupně zabil 3 tisíce lidí, nebo se jen přiznával k cizím vraždám, protože si chtěl zakouřit?

Drahomíra se pokusila vyřešit manželské spory tím, že na svého muže podala udání, že znásilnil její mladší sestru (tehdy 25). Ačkoli se její tvrzení neprokázalo (jediný důkaz bylo svědectví sestry), dostal Josef dva roky vězení. Když připustíme, že to byla lež – ano, mohl cítit křivdu.

Roznětkou vraždění Josefa Svobody byla žádost rozvod, kterou podala jeho žena Drahomíra, matka jejich šesti dětí. Připravila se tak, že se odstěhovala k mamince a roztrhla tak nejen rodinu, ale i děti – dvě dcery vzala s sebou, čtyři syny nechala doma u Josefa. Pro citlivého lesníka to byla tragédie.

Děti, které Svoboda zabil

Děti, které Svoboda zabil

 

Josef se rozhodl Drahomíru zabít. Doma ale nebyla, tak nejprve zabil ve spánku své čtyři syny (†8 až †18). Otázka, proč nezabil rovnou svou ženu, zůstává nezodpovězena. Možná doufal, že ji najde doma. Po čtyřnásobné vraždě synů nastartoval traktor a odjel do vedlejší vesnice, kam se před rozvodem odstěhovala k mamince jeho žena Drahomíra se dvěma dcerami, které byly v tu chvíli poslední z šesti dětí ještě naživu.

Josef byl přesvědčen, že původcem všeho zla je Drahomířina maminka. Cestu pomsty mu však překazil traktor, která vypověděl službu, tak došel pěšky přes zasněžené pole, sekeru s sebou. Jeho stopy skryla vánice.

V domě v obci Vlčice ubil matku své ženy Drahomíry paní Mílu, která se mu snažila říct, že tam Drahomíra není, ač byla. To byl však jen sekundární cíl. Partner matky, který si hrál na hrdinu, padl jako druhý. Pak šel Josef za svým primárním cílem: Zabít Drahomíru.

Josef se pokusil zabít Drahomíru už na chodbě, když se přišla podívat, co je to za hluk. Při potyčce ale před sebe vystrčila jednu z dcer, která tak dostala omylem ránu sekyrou, která patřila její matce. Drahomíra využila toho, že Josef pokouší dceru oživovat, a utekla oknem.

psali jsme: Šílená Amy ráda pečovala o staré a nemocné, ve svém ústavu. Policie nalezla 58 těl se stopami po otravě jedem

Josef ji však dostihl, vzal za ruku (jako tenkrát), dovedl zpátky do domu a ukázal jí její rodiče, umírající v tratolišti krve. „Vídíš, to je tvoje vina,“ řekl. Drahomíra se mu však vysmekla a utekla jako lasička přes půdu na střechu za komín. Josef se vydal se sekyrou v ruce za ní, ale klouzalo to a opadávaly došky. Tak tam chvíli trčel a pak to vzdal, jako že si na ní počká, až sleze.

Když uslyšel houkání policejních sirén (sousedé dojeli pro policii) utekl k rybníku, kde se pod tlakem reality pokoušel spáchat sebevraždu sekyrou. Marně. Několikrát se praštil do hlavy železnou i dřevěnou části, ale poranil se jen povrchně. Byl by prvním člověkem na světě, který spáchal sebevraždu úderem sekyrou do hlavy.

Vida, že tudy cesta nevede, utekl Josef Svoboda k lomu, kde skočil ze skály. Byl na místě mrtvý. Pohřeb neměl. Byl únor 1967. Drahomíra skončila v blázinci, kde zemřela o 11 let později.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.