Letecká tragédie slavného Manchesteru zničila nadějnou generaci fotbalistů

Letecká tragédie slavného Manchesteru zničila nadějnou generaci fotbalistů
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Manchester United
09 / 02 / 2017, 12:00

6. 2. 1958 havarovalo letadlo s hráči Manchester United na cestě z pohárového utkání v Bělehradu. Slavný Bobby Charlton přežil, ale mnozí nadějní fotbalisté anglické reprezentace pro MS 1966 na domácí půdě už na trávník nikdy nevyběhli.

Fotbalisté Manchesteru United se přes Mnichov vraceli z Bělehradu, kde se utkali s tamní Crvenou Zvezdou v rámci Poháru mistrů evropských zemí, což je předchůdce současné Ligy mistrů. V Mnichově mělo letadlo pouze doplnit palivo a k doletu do Manchesteru tedy chybělo již jen několik hodin. Jenže problém nastal při pokusu vzlétnout. Pilotovi se v nepříznivém počasí dvakrát za sebou nepodařilo odstartovat a třetí pokus dopadl tragicky. Při třetím pokusu letadlo Airspeed AS-57 Ambassador vzlétlo, jenže nenabralo potřebnou výšku, kleslo a narazilo do plotu, který ohraničoval letiště. Stroj se rozlomil o letištní domek. Z havárie sice nejprve obvinili pilota, avšak poté byla nehoda připsána na účet nepříznivému počasí a rozbředlému sněhu, který během startu pokrýval ranvej.

Na následky katastrofy zemřelo 23 lidí

V hořících troskách nebo v nemocnici zemřelo 23 lidí, z čehož bylo osm hráčů, osm novinářů a sedm dalších lidí, převážně činovníků klubu. Mezi lidmi na palubě byl i slavný trenér Matt Busby nebo v té době talentovaný Bobby Charlton, kteří měli štěstí, a tragédii se jim podařilo přežít. Manchester však přišel o část týmu, který Matt Busby skládal dlouhou dobu. Ovšem Busby se nevzdal a začal budovat nový tým, který postavil okolo záložníka Charltona a obránce Foulkese. Mužstvu se kvůli nízkému věkovému průměru přezdívalo „Busbyho děti“ neboli „Busby Babes“. Po sedmi a půl letech od mnichovského neštěstí se Manchesteru United podařilo získat mistrovský titul i díky příchodu severoirského talentovaného fotbalisty jménem George Best.

První zápas po tragédii skončil vítězstvím

Nejznámější připomínkou neštěstí jsou hodiny na stadionu Old Trafford, kde je nápis „6. února 1958, Mnichov“, což slouží jako memento tragédie. Na místě tragédie zemřeli tito fotbalisté: Geoff Bent, Eddie Colman, Roger Byrne, David Pegg, Mark Jones, Billy Whelan a Tommy Taylor. Po třech týdnech zemřel v nemocnici Duncan Edwards. Ostatní hráči utrpěli zranění různých rozsahů. První zápas po letecké nehodě se odehrál již 19. února a na zápas proti Sheffieldu Wednesday přišlo šedesát tisíc diváků. Narychlo sestavený tým z neznámých hráčů dokázal vyhrát 3:0. Nešlo přitom ani tolik o vítězství, ale o fakt, že se Manchester United zvládl vrátit zpět i po obrovské tragédii, která tým potkala.

 

psali jsme:

Rána pro Rusko: Letadlo s Alexandrovci se zřítilo do Černého moře

 

Zdroj: zajimavosti.info

 

Tagy článku